Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP și persoanele rezidente
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP și persoanele rezidente

Bună ziua,

Dezvolt o librărie pentru validarea și generarea codurilor numerice personale și care poate să extragă (pentru contextul acestei întrebări) și data nașterii. Știu că pentru persoanele din România 1 și 2 reprezintă persosanele născute în 1900-1999, 3 și 4 reprezintă persoanele născute în 1800-1899 și 5-6 reprezintă persoanele din 2000 până în 2099 (cf. NORME METODOLOGICE din 4 octombrie 2006 de aplicare unitară a dispozițiilor legale privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, Cap. III, Secț. 1, art. 14) și pentru persoanele străine rezidente în România prima cifră este 7 pentru bărbați și 8 pentru femei (cf. NORME METODOLOGICE din 13 septembrie 2006 de aplicare a Legii nr. 122/2006 privind azilul în România, Anexa III) și 9 pentru persoanele străine (aici nu am găsit prea multe locuri care să coroboreze această informație). Am căutat pe internet și în legislație, dar nu am găsit nicăieri care să-mi zică ce să fac în cazul în care am un CNP precum 7210501229646. Pot presupune că acel om s-a născut în 01.05.1921 (din 210501) și nu în 2021 sau este altfel procedura? În plus, există CNP-uri cu 9 la început pentru cetățenii străini sau este o informație falsă? Știu că este o întrebare tehnică, însă ori supraanalizez această problemă, ori este un gol în legislație.

Mulțumesc frumos pentru timpul acordat.
AlecuStefan, utilizator
Codul numeric personal - semnificaţia cifrelor
[ link extern ]

alte detalii
[ link extern ] /

Cifrele 7 și 8 sunt pentru persoanele străine rezidente în România (7 – bărbați, 8 – femei).
Cornel Vasile, Consilier juridic