avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP și persoanele rezidente
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP și persoanele rezidente

Bună ziua,

Dezvolt o librărie pentru validarea și generarea codurilor numerice personale și care poate să extragă (pentru contextul acestei întrebări) și data nașterii. Știu că pentru persoanele din România 1 și 2 reprezintă persosanele născute în 1900-1999, 3 și 4 reprezintă persoanele născute în 1800-1899 și 5-6 reprezintă persoanele din 2000 până în 2099 (cf. NORME METODOLOGICE din 4 octombrie 2006 de aplicare unitară a dispozițiilor legale privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, Cap. III, Secț. 1, art. 14) și pentru persoanele străine rezidente în România prima cifră este 7 pentru bărbați și 8 pentru femei (cf. NORME METODOLOGICE din 13 septembrie 2006 de aplicare a Legii nr. 122/2006 privind azilul în România, Anexa III) și 9 pentru persoanele străine (aici nu am găsit prea multe locuri care să coroboreze această informație). Am căutat pe internet și în legislație, dar nu am găsit nicăieri care să-mi zică ce să fac în cazul în care am un CNP precum 7210501229646. Pot presupune că acel om s-a născut în 01.05.1921 (din 210501) și nu în 2021 sau este altfel procedura? În plus, există CNP-uri cu 9 la început pentru cetățenii străini sau este o informație falsă? Știu că este o întrebare tehnică, însă ori supraanalizez această problemă, ori este un gol în legislație.

Mulțumesc frumos pentru timpul acordat.
Ultima modificare: Duminică, 2 Mai 2021
AlecuStefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:22, 4 Mai 2021
Codul numeric personal - semnificaţia cifrelor
[ link extern ]

alte detalii
[ link extern ] /

Cifrele 7 și 8 sunt pentru persoanele străine rezidente în România (7 – bărbați, 8 – femei).
Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnp - ce semnifica cifra 5? Elena Caldararu Elena Caldararu puteti sa-mi spuneti de ce cnp ul nepotului meu incepe cu cifra 5 pt se in loc sa inceapa ce cifra 1?va multumesc (vezi toată discuția)
Asigurare de sănătate Gabi a1 Gabi a1 O prietenă cu cetățenie străină s-a pensionat pt.anii lucrați în Romănia acum 8 ani, primind un CNP de la Casa de Pensii pt. cetățeni străini care ... (vezi toată discuția)
Angajare cetatean olandez mariai mariai Pot angaja cu contract de munca un cetatean olandez care are rezidenta in Romania? (vezi toată discuția)