avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru incapacitatea ...

Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru incapacitatea temporară având în vedere că salariul este minim pe economie cat ar trebui sa iau si care sunt reținerile?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Princoschi Maria , utilizator 08:15, 5 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La baza calcului este media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Procentul de indemnizație este stabilit pentru fiecare tip de situații medicale.

Din indemnizatia de concediu medical se retine impozit (10%) si contributia de asigurari sociale (CAS=25%) . Nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie maternitate IOANA_81 IOANA_81 in ianuarie 2018 am intrat in concediu prenatal, indemnizatie de maternitate, cele 126 de zile, am citit ca se determină ca medie a veniturilor lunare din ... (vezi toată discuția)
Indemni6 raetchi raetchi As vrea sa stiu cat este indemnizatia pe luna (vezi toată discuția)
Salariu in prenatal Lidua Lidua Daca am salariu in mana de 1165 lei. / luna De ce pe prenatal iau 900 lei? (vezi toată discuția)