Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru incapacitatea ...

Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru incapacitatea temporară având în vedere că salariul este minim pe economie cat ar trebui sa iau si care sunt reținerile?Multumesc.
La baza calcului este media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Procentul de indemnizație este stabilit pentru fiecare tip de situații medicale.

Din indemnizatia de concediu medical se retine impozit (10%) si contributia de asigurari sociale (CAS=25%) . Nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!