avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Întâmpin o problemă cu vecinul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Întâmpin o problemă cu vecinul terenului, a plantat ...

Bună ziua! Întâmpin o problemă cu vecinul terenului, a plantat pomi fructiferi(mar, par, nuc), pe linia de hotar sau maxim 10 cm de ea, nu a respectat nici o distanță. Acum au aproximativ 1 m dar o să crească și consider ca nu e normal să fie chiar pe linia de hotar, cum as putea acționa în acest caz? Exista o lege în acest sens? Am încercat să discut cu vecinul însă a spus că pe proprietatea sa face ce vrea.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Alina.BR , utilizator 17:30, 13 Aprilie 2022
Art. 613. - Cod civil

(1) În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.
Vă mulțumesc!

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Art. 613. - Cod civil

(1) În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.


Buna ziua,
In cazul in care s-a incalcat acest articol se aplica si o amenda? Sau doar se cere taierea lor pana la inaltimea de 2m?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 13 Aprilie 2022
Alina.BR, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista vreo lege sa nu imi permita sa pun copacul la mai putin de 1m de gard cu vecinu ? cozsmin2 cozsmin2 Buna ziua , Am la tara o casa veche , unde am cativa copaci fix langa gardul cu un vecin . Am discutat cu el care dorea sa ma convinga sa tai copacii aceia ... (vezi toată discuția)
Divergențe cu vecinul din cauza pomilor fructiferi. nadiairina2000 nadiairina2000 Bună seara. Deranjez cu o intrebare ...vecinul meu a plantat la 40 cm de gardul meu pomi fructiferi. Am avut 2 discuții cu el si i-am atras atenția că ... (vezi toată discuția)
Distanta minima fata de limita proprietatii la care este permisa plantarea pomilor vasilica52 vasilica52 Va rog sa-mi spuneti care este distanta minima fata de limita proprietatii la care este permisa plantarea pomilor si care este baza legala. Doresc sa stiu ... (vezi toată discuția)