Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Întâmpin o problemă cu vecinul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Întâmpin o problemă cu vecinul terenului, a plantat ...

Bună ziua! Întâmpin o problemă cu vecinul terenului, a plantat pomi fructiferi(mar, par, nuc), pe linia de hotar sau maxim 10 cm de ea, nu a respectat nici o distanță. Acum au aproximativ 1 m dar o să crească și consider ca nu e normal să fie chiar pe linia de hotar, cum as putea acționa în acest caz? Exista o lege în acest sens? Am încercat să discut cu vecinul însă a spus că pe proprietatea sa face ce vrea.
Mulțumesc!
Art. 613. - Cod civil

(1) În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.
Vă mulțumesc!

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Art. 613. - Cod civil

(1) În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

Buna ziua,
In cazul in care s-a incalcat acest articol se aplica si o amenda? Sau doar se cere taierea lor pana la inaltimea de 2m?
Multumesc
Alina.BR, utilizator