Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demolare boxă subsol ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demolare boxă subsol

Am o boxă construită (un perete, restul a fost din construcție)curată, îngrijită, în subsolul tehnic al blocului. Acum, după 30 ani, președintele asociației s-a sesizat și spune să demolez, altfel cheamă firmă de la primărie și va fi mai scump, căci îmi va adăuga c/val. facturii la întreținere. Mai sunt și alte boxe, închise/încuiate, cu uși metalice, una chiar cu perete de cărămidă construit, dar nu îl deranjează. Ce pot face? Sunt obligată să plătesc eu c/val.facturii în caz de demolare?
pai are un motiv.....ca astfel de boxe s-au facut in mare parte la mica intelegere intre locatari
presedintele nu este stapan pe mosie....ori are toata lumea spatiu de depozitare ori le darama pe toate si revine la functionalitatea initiala de subsol tehnic

Atat timp cat proiectul initial al constructiei nu prevede spatii cu alta destinatie=boxe,daca locatarii in timpul exploatarii imobilului au inteles sa edifice modificari neautorizate la partea comuna,autimat isi asuma si riscul sa suporte consecintele legale
ISU nu accepta edificarea de spatii cu alta destinatie in partea comuna de condominiu care in afara de utilizarea de parte comuna,in situatii speciale detine si utilizarea de spatiu de adapost
Dacă le demolează primăria le va demola pe toate.Dar va costa mai mult pentru toți.