Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... probleme somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

probleme somaj

Buna ziua! Sunt somera si m-am bucurat tare cand am primit de la AJOFM repartitie catre o societate pt. angajare (vanzatoare). Bucuria s-a transformat in amaraciune cand am aflat conditiile de lucru: salariul minim, program 10-12 ore pe zi, luni - duminica, neplata orelor suplimentare etc. E criza!!! As putea refuza angajarea la astfel de patroni fara a pierde ajutorul de somaj?
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
......
d) la data refuzului nejustificat de a se încadra conform pregătirii sau nivelului studiilor într-un loc de muncă situat la o distanţă de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu;
......
2. Incercati sa vorbiti cu cei de la AJOFM si sa-i convigeti ca nu puteti accepta acest post, adica sa justificati refuzul prin ceea ce ne-ati spus aici.