Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In situatia in care o persoana locuieste in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In situatia in care o persoana locuieste in baza unui ...

Buna ziua,
In situatia in care o persoana locuieste in baza unui testament (uzufruct viager) in imobilul ce imi revine mine ca mostenitor si nu isi achita obligatiile la intretinere ce masuri pot lua eu ca mostenitor?
sa il dati in judecata sa va recuperati ce platiti in locul sau
Va multumesc. In situatia in care are pensie si refuza totusi plata esalonata a datoriilor fata de asociatia de locatari, nu poate pierde si dreptul de uzufruct viager ?
(1) Uzufructul poate înceta la cererea nudului proprietar atunci când uzufructuarul abuzează de folosința bunului, aduce stricăciuni acestuia ori îl lasă să se degradeze
(3) Instanța poate dispune, după împrejurări, fie stingerea uzufructului, fie preluarea folosinței bunului de către nudul proprietar, cu obligația acestuia de a plăti uzufructuarului o rentă pe durata uzufructului.
nu cred ca veti avea succes cu o astfel de actiune doar pt datoriile de la intretinere, cat puteti sa il executati silit pt ele.
Va multumesc pentru lamuriri! Toate cele bune!