Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avans- rezervare Promisiune cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avans- rezervare Promisiune cumparare apartament

Buna ziua,
Am facut un transfer bancar de 1000 euro in care am specificat ca este vorba de rezervare promisiune vanzare apartament. La notar vanzatorul a avut documentele in neregula. Vanzatorul nu doreste sa-mi returneze banii,
Va rog, puteti sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala de a-mi recupera suma?
Va multumesc!
Buna ziua,

Trebuie lecturat continutul contractului, pentru a se observa modalitatea in care este restiuit avansul remis.

Va sugerez sa inaintati o notificare prin avocat, mentionand pretentiile dumneavoastra, si , totodata, faptul ca , in cazul in care avansul nu va este restituit, va veti adresa instantei de judecata, solicitand si daune-interese, pentru prejudiciul cauzat, cat si cheltuieli de judecata, anume onorariul de avocat si taxa judiciara de timbru.

In cazul in care, din clauzele contractuale rezulta ca avansul remis se pierde, in circumstantele expuse de dumneavoastra si potrivit contractului perfectat, nu aveti la indemana niciun demers, de natura juridica.

Nu am facut contract deoarece lipsea un drept de servitute, de asta am renuntat la cumparare. Am dovada platii, adica transferul bancar in care este mentionat motivul si doi notari care au spus ca nu sunt complete actele.