Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... 5610-restaurante
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

5610-restaurante

In codul CAEN 5610-RESTAURANTE sunt incluse unitati alimentare cu mese(restaurante,etc.) si unitati alimentare fara mese gen chiosc,patiserie,etc.Taxa de autorizare a primariei este aceeasi(in BUCURESTI 3000 ron/2009),CARE ESTE LOGICA SI DE CE NU SE TAXEAZA IN FUNCTIE DE VENIT ,DE PROFIT ,DE CIFRA DE AFACERI?
In general taxa de autorizare nu se fixeaza dupa obiectul de activitate ci dupa suprafata exprimata in metri patrati in care firma respectiva isi desfasoara activitatea, precum si dupa numarul de locuri in cazul unitatilor de alimentatie publica.