Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poate fi incriminata o persoana care a utilizat un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poate fi incriminata o persoana care a utilizat un calculator ...

Poate fi incriminata o persoana care a utilizat un calculator public dintr-o instituție publica(cancelarie) pentru divulgarea de informații, dacă a găsit whatsappul unei alte colege deschis? Menționez ca mai mulți colegi au întâmpinat aceeași problema, unul chiar a fotografiat o conversație, dar din păcate doar unuia i s-a făcut plângere la politie. Chiar celui care nu a folosit nicio informație.
elenaalbean, utilizator
Menționez ca mai mulți colegi au întâmpinat aceeași problema, unul chiar a fotografiat o conversație, dar din păcate doar unuia i s-a făcut plângere la politie. Chiar celui care nu a folosit nicio informație.

Ca sa inteleg mai bine, adica si alti colegi au citit mesajele de pe un cont de whatsapp neinchis dupa utilizare? Asta este esenta?
Si, ce sa mai inteleg, ca altora le-au folosit informatiile, iar aluia care nu i-au folosit, are o plangere impotriva sa?
Si, cum anume le-au folosit informatiile?

In fine, ce trebuie sa intelegeti, ca nu se poate da un raspuns, asa, doar pe baza unor informatii sumare privind situatia de fapt ... Adica, trec si eu pe acolo, este PC deschis, un cont nedelogat, si imi arunc ochii ...si buff, am dosar penal. Nici chiar asa.
Bună ziua! Revin cu precizari:persoana care are plângere la Parchet este cea care nu a folosit în niciun fel informații descoperite pe acel cont, pe când cea care a fotografiat și distribuit o fotografie cu o conversație in care acea persoana era calomniata este bine mersi.
Întreb dacă nu poate fi invinuita de neglijenta și persoana care și-a lăsat contul de whatsapp conectat având în vedere ca acel pc se folosește de către toate cadrele didactice din scoala.
Politia nu ar trebui sa investigheze traseul parcurs de acea poză și sa descopere adevăratul faptas?

trandafir2 a scris:

Menționez ca mai mulți colegi au întâmpinat aceeași problema, unul chiar a fotografiat o conversație, dar din păcate doar unuia i s-a făcut plângere la politie. Chiar celui care nu a folosit nicio informație.

Ca sa inteleg mai bine, adica si alti colegi au citit mesajele de pe un cont de whatsapp neinchis dupa utilizare? Asta este esenta?
Si, ce sa mai inteleg, ca altora le-au folosit informatiile, iar aluia care nu i-au folosit, are o plangere impotriva sa?
Si, cum anume le-au folosit informatiile?

In fine, ce trebuie sa intelegeti, ca nu se poate da un raspuns, asa, doar pe baza unor informatii sumare privind situatia de fapt ... Adica, trec si eu pe acolo, este PC deschis, un cont nedelogat, si imi arunc ochii ...si buff, am dosar penal. Nici chiar asa.

elenaalbean, utilizator