Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună dimineața. Am un copilaș de 2 ani care in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună dimineața. Am un copilaș de 2 ani care in perioada asta ...

Bună dimineața. Am un copilaș de 2 ani care in perioada asta sta mai mult în casa. De 2 luni de ziua lui a primit o tricicleta cu care obișnuiește sa se plimbe prin casa. Asta instiga vecinii și drept care după un schimb de replici au denunțat la politie(repet se plimba doar în orele prescrise de lege deoarece m-am interesat). Întrebarea mea este :Încalcă copilul meu vreo lege? Este o contravenție ceea ce face el?? Mulțumesc
LaviniaIbram2612, utilizator
Cu tricicleta trebuie sa mearga afara. Ganditi un pic, cum ar fi ca vecinul de deasupra dvs ar bate snitele zilnic doar in orele permise, cam cum v-ar placea?
Se permite zgomotul în anumite ore pt treburile in casa care trebuie facute, bati un cui, dai cu aspiratorul, pui o gresie, nu te plimbi cu tricicleta? De ce? Pt ca cu tricicleta puteti merge afara.
Acuma, nu stiu cat zgomot se face, puteti aprecia dvs.
Eu am inteles dar la ei dacă nu e tricicleta e mersul, dacă nu e mersul e jucatul cu cățelul, dacă nu e cățelul sunt jucăriile cu care el se joaca și care șe aude , mereu au ceva de obiectat.cand era bebe și umbla cu premergător la fel.. Ei au precizat ca aici nu ar trebui sa stea familie cu, copii.. Si EU am vecini de deasupra și înțeleg ca ei sunt oameni nu bibelouri și cel de lângă da muzica tare când e liber dar nu procedez asa.. Nu este vina nimănui ca nu își permit sa își cumpere o casa.

gi-jane2 a scris:

Cu tricicleta trebuie sa mearga afara. Ganditi un pic, cum ar fi ca vecinul de deasupra dvs ar bate snitele zilnic doar in orele permise, cam cum v-ar placea?
Se permite zgomotul în anumite ore pt treburile in casa care trebuie facute, bati un cui, dai cu aspiratorul, pui o gresie, nu te plimbi cu tricicleta? De ce? Pt ca cu tricicleta puteti merge afara.
Acuma, nu stiu cat zgomot se face, puteti aprecia dvs.

acuma nu trebuie sa mergeti pe varfuri ca sunt ei sensibili, dar incercati fiecare sa va respectati vecinii
Atat timp cat vecinii se plang de disconfort este evident ca sunt deranjati
Daca intelegeti sa lasati copilul sa se plimbe cu tricicleta in casa,incercati sa asigurati izilarea finica a camerei respective