Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 unitati bugetare-concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 unitati bugetare-concediul de odihna

Ocup postul de administrator financiar la 2 unitati bugetare: 1 norma la baza si 0,5 la cumul, as dori sa stiu daca am dreptul la plata concediul de odihna din ambele unitati proportional cu timpul lucrat?
Cei din sectorul public au dreptul la concediu de odihna in baza fiecaruia dintre contractele de munca incheiate. Astfel, art. 3 alin. (1) din Hotararea Guvernului nr. 250/1992, care prevedea ca, in cazul cumulului de functii, salariatii bugetari au dreptul la concediul de odihna doar la unitatea in care au functia de baza – a fost abrogat prin Legea nr. 31/2020, publicata in Monitorul Oficial 271 din 1 aprilie 2020.