avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt aplicabile prevederile GDPR?Buna ziua! Am si eu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt aplicabile prevederile GDPR?Buna ziua! Am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati cu un ...

Buna ziua! Am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Daca un salariat sa zicem X, este sanctionat disciplinar ( nu conteaza daca este legala aplicarea sanctiunii, asta este alta discutie), este corect din punct de vedere juridic ca angajatorul, in cadrul unei sedinte la care participau cateva sute de salariati, sa il dea exemplu negativ pe salariatul X care a savarsit abaterea disciplinara Y?
Cu nume si prenume si descrierea abaterii savarsite...
Concret, sunt instiintati toti colegii ca angajatul X a absentat nemotivat, in conditiile in care angajatului X nici macar nu i-a fost adusa la cunostinta decizia de sanctionare, nu s-a facut cercetare disciplinara. Va rog, nu imi spuneti sa fac contestie, am facut deja, am invocat tot ce trebuie, ma intereseaza doar daca este legal si corect prin prisma GDPR sa fie nominalizat in sedinta ca exemplu negativ! Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 12 Aprilie 2022
elenita30, utilizator
Cel mai recent răspuns: elenita30 , utilizator 23:09, 13 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Societatea a incalcat prevederile art. 5 din Regulamentul (UE) 2016/679 care reglementeaza principiile legate de prelucrarea datelor cu caracter personal, conform carora datele personale (numele, prenumele, adresa si codul numeric personal, numarul de telefon, e-mail, sanctiuni disciplinare ) trebuie prelucrate in mod legal, echitabil si transparent fata de persoana vizata si in scopuri determinate, explicite si legitime si nu sunt prelucrate ulterior intr-un mod incompatibil cu aceste scopuri .

Înainte de a depune o plângere vă rugăm să consultați ”Condițiile procedurale privind adresarea unei plângeri admisibile” reglementate în Procedura de soluționare a plângerilor aprobată Decizia nr. 133/2018.

Dacă v-ați adresat operatorului pentru exercitarea drepturilor ce vă sunt recunoscute de RGPD și nu ați primit răspuns în cel mult o lună de la primirea cererii dvs. de către acesta (în mod excepțional perioada poate fi prelungită cu două luni, cu respectarea anumitor obligații de către operator) sau sunteți nemulţumit/ă de răspunsul primit, vă puteţi adresa Autorității Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal cu plângere însoţită de dovezi.”
Ultima modificare: Miercuri, 13 Aprilie 2022
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va mtumesc frumos! Voi studia cu atentie tot ce mi-ati indicat dvs! In cazul de fata, operatorul este societatea angajatoare?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Societatea a incalcat prevederile art. 5 din Regulamentul (UE) 2016/679 care reglementeaza principiile legate de prelucrarea datelor cu caracter personal, conform carora datele personale (numele, prenumele, adresa si codul numeric personal, numarul de telefon, e-mail, sanctiuni disciplinare ) trebuie prelucrate in mod legal, echitabil si transparent fata de persoana vizata si in scopuri determinate, explicite si legitime si nu sunt prelucrate ulterior intr-un mod incompatibil cu aceste scopuri .

Înainte de a depune o plângere vă rugăm să consultați ”Condițiile procedurale privind adresarea unei plângeri admisibile” reglementate în Procedura de soluționare a plângerilor aprobată Decizia nr. 133/2018.

Dacă v-ați adresat operatorului pentru exercitarea drepturilor ce vă sunt recunoscute de RGPD și nu ați primit răspuns în cel mult o lună de la primirea cererii dvs. de către acesta (în mod excepțional perioada poate fi prelungită cu două luni, cu respectarea anumitor obligații de către operator) sau sunteți nemulţumit/ă de răspunsul primit, vă puteţi adresa Autorității Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal cu plângere însoţită de dovezi.”


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informare cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal im82 im82 Vă rog să mă ajutați în a clarifica unele neclarități privind acest document, care nu permite introducerea unei decizii alta decât accordul complet ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de ... catali123456 catali123456 In ce conditii se pot accesa imaginile de pe camerele video de la blocuri? Si cat timp pot fi pastrate? Cine le poate accesa? multumesc (vezi toată discuția)