avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma lamuriti: ...

Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma lamuriti: Un parinte doneaza o casa celor 2 copii,parti egale.Dar la 3 ani dupa ce a facut donatia,ii face unuia din copii donatie pe un apartament ce-i apartinea,facindu-l si unic mostenitor ,scotindu-l pe celalalt copil de la mostenire(mentionez ca copilul dezmostenit nu i-a facut nici un rau parintelui sau)!Dupa 8 ani de la prima donatie,parintele moare,iar fratele mostenitor unic,vrea ca fratele dezmostenit sa-i dea cota parte din donatia facuta in urma cu 8 ani!Este posibil asta?? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:41, 24 Aprilie 2022
Despre ce mostenire mai e vorba daca parintele a donat tot ce avea?
Intrebam ;referitor la cererea fratelui declarat 'unic mostenitor',daca are drept sa-i ceara celuilalt frate cota parte din donatia anterior facuta de tatal sau!
Pe scurt, acest " unic mostenitor" nu ii poate cere fratelui parte din donatia primita, mai ales ca la randul lui a primit 2 case prin donatie.
De curiozitate, de ce credeti ca e unic mostenitor?
Sunt 2 ca decedatul a avut 2 fii, 2 mostenitori care nu mai au ce mosteni ca au primit din timpul vietii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune PG67 PG67 Speta: Unul dintre parinti decedat in urma cu 23 de ani! Dezbatut succesiunea intre parintele mostenitor si frati (2) Unul dintre frati a renuntat la partea ... (vezi toată discuția)
Succesiune baican constantin baican constantin In urma decesului unuia dintre soti, ramin mostenitori ,sotul supravietuitor, si doi copii. Nu se dezbate succesiunea. Dupa 22 de ani moare unul dintre copii. ... (vezi toată discuția)
Testament intre doi soti Ancaioana Ancaioana Sot si sotie fara copii. Ambii soti avand fiecare frati si surori. Si-au facut testament prin notariat prin care isi lasa averea unul celuilalt, in ... (vezi toată discuția)