Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma lamuriti: ...

Buna ziua,as am urmatoarea speta si v-as ruga sa ma lamuriti: Un parinte doneaza o casa celor 2 copii,parti egale.Dar la 3 ani dupa ce a facut donatia,ii face unuia din copii donatie pe un apartament ce-i apartinea,facindu-l si unic mostenitor ,scotindu-l pe celalalt copil de la mostenire(mentionez ca copilul dezmostenit nu i-a facut nici un rau parintelui sau)!Dupa 8 ani de la prima donatie,parintele moare,iar fratele mostenitor unic,vrea ca fratele dezmostenit sa-i dea cota parte din donatia facuta in urma cu 8 ani!Este posibil asta?? Multumesc!
Despre ce mostenire mai e vorba daca parintele a donat tot ce avea?
Intrebam ;referitor la cererea fratelui declarat 'unic mostenitor',daca are drept sa-i ceara celuilalt frate cota parte din donatia anterior facuta de tatal sau!
Pe scurt, acest " unic mostenitor" nu ii poate cere fratelui parte din donatia primita, mai ales ca la randul lui a primit 2 case prin donatie.
De curiozitate, de ce credeti ca e unic mostenitor?
Sunt 2 ca decedatul a avut 2 fii, 2 mostenitori care nu mai au ce mosteni ca au primit din timpul vietii.