Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... CUM POT SA AJUNG PROCUROR
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

CUM POT SA AJUNG PROCUROR

BUNA ZIUA
SUNT JURIST DE 3 ANI DE ZILE SI AS VREA SA AJUNG PROCUROR DAR FARA SA MAI MERG LA INM (NU ESTE POSIBIL). AM INTELES CA SE POATE DOAR DAK AI 5 ANI VECHIME IN FUNCTIA DE JURIST. ESTE ADEVARAT?? DACA DA DE UNDE AS PUTEA SA AFLU MAI MULTE?? DIN CE LEGE???
VA ROG SA MA AJUTATI SI VA MULTUMESC ANTICIPAT
legea 303/2004 doar cu INM-ul
Legea nr.303/2004 o gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...

Doar prin sustinerea examenului de admitere la INM
[ link extern ] /

Mult succes :luck:
Functia de procuror poate fi ocupata printr-un examen sustinut la INM,examen de magistratura,de catre persoanele care au o vechime de cel putin 5 ani ca jurist.
Examenul difera de cel pentru auditorii de justitie,care pentru a iesi magistrati trebuie sa urmeze cursurile INM de 2 ani,dupa care urmeaza examenele sau evaluarile,mai bine spus,pentr stagiatura.
Pentru mai multe informatii intrati pe www.INM-lex.ro si consultati si legea 303/2004 privind statutul magistratilor.