avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt asistenta medical si in 2010 ar trebui sa-mi depun dosarul la oficiu de pensii in conformitate cu Lg.19/2000.Stiu ca a aparut un ordin al ministrului sanatatii nr.104/ 2008 prin care se stipuleaza ca putem lucra pana al 65 ani . Daca imi depun dosarul acum in februarie conform lg. 19/2000 pentru limita de varsta ,e posibil sa se considere ca pensie anticipata .?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 13:05, 16 Ianuarie 2010
Singurul Ordin nr. 104/2008 se refera la stabilirea tarifelor reglementate pentru prestarea serviciului de distributie si aprobarea preturilor pentru furnizarea reglementata a gazelor naturale realizate de S.C. Petrom Distributie Gaze S.R.L.

Nu puteti primi un raspuns daca nu scrieti si data nasterii dvs. si stagiul total de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 209 simionnicolae simionnicolae am beneficiat de oug 100 data inscrierii la pensie ese 2004 cand pot beneficia de l218? (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta, varsta+grupa 2a HoriaC HoriaC Buna ziua. Scriu acest post in numele tatalui meu. Am citit \"Legea pensiilor 2008\" si nu am gasit nici o referire la grupa 2a, ci doar condii de munca ... (vezi toată discuția)
Despre pensie leonida leonida am o rugaminte la d-voastra,tatal meu este nascut la data de 04.01.1951 si are total stagiu de cotizare realizat 34 ani 2 luni 9 zile dintre care 20 de ani ... (vezi toată discuția)