Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauzele \"in mod expres\" din contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauzele "in mod expres" din contract

Sunt confuz in legatura cu o clauza contractuala ce tine de remuneratie, si anume:
"2. Parțile confirmă expres ca salariul include toate adaosurile, sporurile și indemnizațiile datorate salariatului inclusiv
sporul pentru vechime, mai puțin cele care conform legii trebuie acordate în mod obligatoriu separat (ex. situație în care
s-ar solicita si presta ore suplimentare)."

Este specificat "..mai putin cele care conform legii trebuie acordate in mod obligatoriu separat.."

Este aceasta clauza mentionata cu "expres" cumva putin peste limita?Nu toate sporurile sunt obligatorii? Si cand spun asta, ma refer la zilele libere legale si lucrate + zilele de weekend lucrate + turele de noapte dupa ora 22:00.
Adaug ca pentru salariu este data o suma in brut pe contract fara absolut nimic altceva. Este pur si simplu un paragraf, cel scris mai sus.

PseudoSociety a scris:

Sunt confuz in legatura cu o clauza contractuala ce tine de remuneratie, si anume:
"2. Parțile confirmă expres ca salariul include toate adaosurile, sporurile și indemnizațiile datorate salariatului inclusiv
sporul pentru vechime, mai puțin cele care conform legii trebuie acordate în mod obligatoriu separat (ex. situație în care
s-ar solicita si presta ore suplimentare)."

Este specificat "..mai putin cele care conform legii trebuie acordate in mod obligatoriu separat.."

Este aceasta clauza mentionata cu "expres" cumva putin peste limita?Nu toate sporurile sunt obligatorii? Si cand spun asta, ma refer la zilele libere legale si lucrate + zilele de weekend lucrate + turele de noapte dupa ora 22:00.