avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat dublu de naștere, buletin provizoriu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat dublu de naștere, buletin provizoriu

Bună ziua, tatăl meu de când eram mic până să împlinesc vârstă de 18 ani am fost pe numele lui ulterior am aflat când a decedat si am vrut să mi scot un certificat original că nu exist in baza de date decât cu buletinul de la 14 ani
Mama nu s a măritat cu tata si in perioada aceia nici nu a băgat divorțul, tata prin cunoștințe la 14 ani a mers cu o copie falsă de certificat de nastere spunând că a uitat orginalul asta prin 2014.
La poliție când merg mă trimite la casa căsătoriilor, ce-i de acolo îmi spun că s a deschis un dosar pentru cazul meu, când vreau să aflu mai multe detalii mă trimite la politie de unde mi-am făcut buletinul iar ce-i de acolo zic că nu stiu nimica si să astept in 2 ani se fac 5 de când sa deschis si din câte am înțeles dacă nu il rezolvă cazul intră clasat si nu se mai face nimic
Întrebarea mea este, unde pot merge să aflu toate detaliile despre caz la cine pot apela si cum a-și putea să mi rezolv problema cu actele. In prezent am un buletin provizoriu de 1 an si atât
Cel mai recent răspuns: Alexandeu , utilizator 07:50, 16 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Sincer nu se intelege nimic din ceea ce ati scris!!!!

La cine faceti referire cand spuneti "tatal meu" ??? Cel biologic sau cel cu care era casatorita mama dvs.?

Nu inteleg cu sa scoti "certificat original ca nu exist in baza de date" ?????

Reveniti cu explicatii inteligibile!

Bună ziua, cel biologic cu care mama nu era căsătorit
Aveam decât o copie de la certificatul de nastere si aveam nevoie de original pentru am face buletinul la 18 ani, când am mers la Casa căsătoriilor cu copia aia si a intrat in baza de date a spus că nu există persoana cu cnp ul ăsta si celelalte date decât că s a eliberat un buletin la 14 ani si apoi a găsit certificat de nastere cu numele meu dar la tata era acela cu care era
Deci?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am 2 certificate de naștere cum pot face să am ... Alexandeu Alexandeu Bună ziua, am 2 certificate de naștere cum pot face să am decât unul? Pe scurt povestea este că arunci când m am născut mama era încă căsătorită ... (vezi toată discuția)
Nastere in strainatate copil din afara casatoriei anomyss1987 anomyss1987 buna ziua. am o mare rugaminte sa ma ajutati. cumnata mea a nascut ieri in germania. ea este castorita in romania dar copilul nu este al sotului cu care nu ... (vezi toată discuția)
Poliția nu vrea să mi elibereze carte de identitate provizorie ... Alexandru21. Alexandru21. Poliția nu vrea să mi elibereze carte de identitate provizorie Povestea pe scurt, tata nu era căsătorit cu mama a reușit să mă treacă pe numele lui pe ... (vezi toată discuția)