Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, La angajarea unui minor cu meseria de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, La angajarea unui minor cu meseria de barman program ...

Buna ziua,
La angajarea unui minor cu meseria de barman program de lucru de 6 ore, instruirile introductiv generala si la locul de munca SSM-SU, nu trebuie sa depaseasca 6 ore?

Multumesc
Buna ziua,

Durata acestor instruiri o decideti dvs. printr-o decizie interna si nu poate fi mai mica de 1 ora pentru fiecare instruire in parte.
Art. 80^1 din H.G. 1425/2006
Durata instruirii lucrătorilor în domeniul securității și sănătății în muncă, pentru fiecare dintre cele 3 faze prevăzute la art. 77 și pentru instruirea periodică efectuată suplimentar celei programate prevăzută la art. 98, nu va fi mai mică de 1 oră și se stabilește prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii și/sau unității potrivit prevederilor art. 15

La PSI-SU am inteles nu s-a schimbat legislatie si au ramas tot de cate 8 ore fiecare din cele doua instruri
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator