Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In luna aprilie tatal meu a murit iar mama ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In luna aprilie tatal meu a murit iar mama a bagat ...

Buna ziua!
In luna aprilie tatal meu a murit iar mama a bagat dosarul de pensie de urmas in data de 17.05.2022.Pe 21 iunie a primit decizia de pensie( incepand cu data de 1 mai 2022) iar in urma cu cateva zile a primit si pensia pe ultimele trei luni.Intrebarea mea este in legatura cu cei 700 lei dati de Guvern.:
- Mama nu poate beneficia de acest ajutor ?
Tin sa mentionez ca are pensia minima iar cei de la CJP Arges au spus ca nu se incadreazala cei 700 lei .Exista vreo lege care sa interzica celor iesiti la pensie dupa data de 1 mai 2022 sa beneficieze de acesti bani?
Multumesc de raspuns!
Cautati raspunsul aici:[ link extern ]
Carp Mircea, utilizator