Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, Daca fac un contract de comodat între ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, Daca fac un contract de comodat între mine și firma, ...

Bună ziua,

Daca fac un contract de comodat între mine și firma, pentru folosința unui autovehicul, este obligatoriu sa scot și certificat fiscal?

Mulțumesc!
Buna ziua,

Daca facei un contract de comodat intre dvs. si firma, in sensul ca acordati folosinta autoturismului societatii, gratuit, este suficient sa semnati un contract de comodat.De preferat in forma autentica.
Am inteles, iar la cheltuieli, pot achita pe viitor RCA din firma, ori reparatiile?
Doar reparatiile merg inregistrate pe firma, cheltuieli cu piese de schimb, ulei, combustibil, spalata auto etc. Intocmirea foilor d eparcurs demonstreaza ca masina e folosita 100% in scopul activitatii firmei, in caz contrar, cheltuiala si tva (daca va i cazul) se deduc 50% si scapati de intocmirea foilor de parcurs.