Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Referitor succesiune după frate

Fratele meu a decedat in 2012 fara sa aibă copii A rămas sotia lui , sora mea si eu , in calitate de surori..
Înțelegerea noastră a fost ca sotia sa aibă drepturi depline asupra casei in care locuia fratele nostru si ea, ea urmând sa nu revendice drepturi asupra părții de moștenire care ii revenea fratelui de pe urma mamei noastre.
Înțelegerea era pt mine si sora mea de bun simt, cu atât mai mult cu cat nu am contribuit nici macar cuno cărămidă la locuință lor.
Am așteptat -o pe cumnata noastră sa deschidă succesiunea,
Nu a zis nimic de asta, iar noi ne am jenat sa o întrebam ceva, de teama ca am putea fi bănuite ca vrem sa calcam înțelegerea.
Nici nu am avut nici-o graba pana anul acesta, când ne am hotărât sa vindem casa de la tara , care a rămas după mama noastră.
Din păcate , in actul de moștenire figuram : sora mea, fratele meu si eu.
Pana nu se face succesiunea după fratele nostru nu putem face nici o mișcare

Am anunțat -o pe cumnata care ne a spus ca ea a făcut succesiunea. numai pentru casa ei in termenul legal de 6 luni, motivând ca avea act de moștenire după fratele nostru.
Pe noi nu ne a anunțat ca a deschis atunci succesiunea Daca ne ar fi anunțat , am fi pledat pentru rezolvarea întregii succesiuni, in termenul de 6 luni

1. Prima intrebare:
Noi. surorile , trebuiam sa fim anunțate ca a fost deschisa succesiunea?
Macar sa nu fim acum ( au trecut 10 ani de la decesul fratelui) in situația de a plati o taxa mult mai mare .

2. A doua întrebare:

Cumnata noastră poate renunța la ce i a revenit fratelui din moștenirea mamei noastre?
Sau nu ,si atunci este coproprietar alaturi de mine si sora mea ?

La rugămintea noastră , face acum completarea la succesiunea deschisa acum 10 ani
Luni trebuie sa ne prezentam la notarul la care face completarea de succesiune

Elenarom, utilizator
Daca fratele dvs i-a lasat sotiei testament, aceasta mosteneste absolut tot ce avea fratele dvs: si bunurile dobandite in timpul casatoriei cu cumnata si ceea ce a mostenit de la parintii dvs.

Surorile nu sunt mostenitori rezervatari. Deci, prin existenta testamentului, nu mai aveti niciun drept la succesiunea fratelui. De aceea, nici nu ati participat la dezbaterea succesiunii.

Succesiunea dupa frate a fost deja dezbatuta (pentru casa fratelui si a cumnatei), insa la faza actuala, si pentru ca sotia fratelui a acceptat deja succesiunea dupa sot si a ramas mostenitoare, nu se mai poate pune problema renuntarii.
Acceptarea unei succesiuni este totala. Chiar daca dezbaterea se face doar partial.
Asadar, acum cumnata dvs ar trebui sa se adreseze aceluiasi birou notarial si sa solicite suplimentarea masei succesorale dupa fratele dvs, cu partea pe care acesta a mostenit-o de la parintii dvs., parte care ii va reveni tot ei, in totalitate, ca unic mostenitor.

Mulțumesc f. mult .
Si mai am o întrebare:
Daca din aceasta succesiune , unicul moștenitor este cumnata noastră, cum se repartizează cheltuielile notariale?
Notarul ne- a anunțat pe noi surorile ca avem de plătit taxa de 300 euro.
Elenarom, utilizator
Ar trebui sa se imparta la 3.
Inteleg ca ati fost 3 frati in total...
Multumesc mult