avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXE NOTARIALE
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXE NOTARIALE

Am cumparat de la tata un teren de o sup. de 1000 mp si la un birou notarial la intocmirea actelor am platit 413 RON .terenul este intravilan.vreau sa stiu daca e mult sau putin.imi mai cere schita cadastrala pe care am inteles ca mai costa 150 euro .vreau sa stiu daca am fost inselat sau nu?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 18:19, 23 Octombrie 2006
...daca va considerati inselata dati notarul in judecata...pentru inselaciune, bineinteles:P...daca va convine platiti, daca nu, nu...
Pentru suma perceputa de notar de aprox. 4.200.000 rezulta ca terenul a fost tranzactionat undeva la valoarea de 2 E /mp, deci daca aceasta a fost valoarea declarata in actul de vanzare-cumparare, taxele notariale sunt OK.
Pentru intocmirea documentatiei cadastrale in vederea obtinerii Dosarului cadastral si a inscrierii in Cartea funciara, se prea poate ca suma sa fie undeva in jurul a 5.000.000 lei, dar aceasta este datoria vanzatorului, in speta tatal D-vs, pentru ca fara Cadastru si Intabulare nu se poate face vanzarea.
Pentru suma perceputa de notar de aprox. 4.200.000 rezulta ca terenul a fost tranzactionat undeva la valoarea de 2 E /mp, deci daca aceasta a fost valoarea declarata in actul de vanzare-cumparare, taxele notariale sunt OK.
Pentru intocmirea documentatiei cadastrale in vederea obtinerii Dosarului cadastral si a inscrierii in Cartea funciara, se prea poate ca suma sa fie undeva in jurul a 5.000.000 lei, dar aceasta este datoria vanzatorului, in speta tatal D-vs, pentru ca fara Cadastru si Intabulare nu se poate face vanzarea.
Daca considerati ca notarul public care a intocmit actele va stabilit taxe mult prea mari, puteti face o sesizare catre Camera Notarilor publici de care apartine notarul respectiv. ei sunt obligati sa va raspunda in termen de 30 de zile de la data inregistarii sesizarii dvs.
Referitor la faptul ca daca ai cadastru si carte funciara poti vinde un bun, aici nu sunt de acord intrucat am vazut foarte multe contracte de vanzare-cumparare incheiate fara ca vanzatorul sa prezinte documentatia cadastrala sau extrasul de carte de funciara (bineinteles s-a mers pe incredere).
...onorariile notariale sunt minimale...nu vad ce puteti reclama la camera notarilor publici... fiecare e liber sa-si aprecieze munca...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tranzactii terenuri / carte funciara ACBE ACBE Buna ziua, Sunt interesat sa achizitionez un teren intravilan de aprox.600 mp. Folosinta terenului: FANEATA Alte informatii: terenul nu este inscris in ... (vezi toată discuția)
Proceduri pentru iesire din indiviziune Rammona Rammona As dori sa stiu ce tipuri de acte sunt necesare pentru iesire din indiviziune si care sunt pasii de urmat. Mentionez ca am cumparat un teren de 1100mp ... (vezi toată discuția)
Transfer teren fara plata pretului denied denied Vom primi in curand un teren de la socri, pentru care nu vom plati nimic, adica ni-l fac cadou. In aceste conditii ce trebuie sa facem pentru a plati cat mai ... (vezi toată discuția)