avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un client public refuza plata facturii fiindca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un client public refuza plata facturii fiindca scadenta trecuta ...

Un client public refuza plata facturii fiindca scadenta trecuta in e-factura este de 30 de zile.
Scadenta apare intr-o factura la data emiterii conform contract.
Factura este validata de finante si cu sigiliu mfinante.
Ce pasi sunt de facut pentru recuperare bani?
Cel mai recent răspuns: secretariatofficemax , utilizator 16:20, 28 Octombrie 2022
În funcție de valoarea debitului cerere valoare redusa ordonanță de plata acțiune în pretenții etc.In calitate de persoane juridica ar trebui sa aveți o colaborare cu un av pt astfel de situații.Inainte de a declanșa
un litigiu puteți încerca o notificare prin av pt o.rezolvare amiabila.Succes.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Eu incerc insa sa leg de sistemul e-factura aceasta situatie. Care va mai surveni.
Adica, factura emisa, inrolata in sistemul e-factura, cu sigiliul finantelor are vreo relevanta sau doar media si nimic legiferat?
Noi am gasit asa:

" Prevederile art. 632 din Codul de procedura civila cu privire la titlul executoriu:

„Art. 632: Temeiul executării silite

(1) Executarea silită se poate efectua numai în temeiul unui titlu executoriu.

(2) Constituie titluri executorii hotărârile executorii prevăzute la art. 633, hotărârile cu executare provizorie, hotărârile definitive, precum şi orice alte hotărâri sau înscrisuri care, potrivit legii, pot fi puse în executare.”

iar

Articolul 641 din Codul de procedura civila:

„Art. 641: Înscrisurile sub semnătură privată

Înscrisurile sub semnătură privată sunt titluri executorii, numai dacă sunt înregistrate în registrele publice, în cazurile şi condiţiile anume prevăzute de lege. Orice clauză sau convenţie contrară este nulă şi considerată astfel nescrisă. Dispoziţiile art. 664 şi următoarele sunt aplicabile.”

Factura are intelesul unui inscris sub semnatura privata."

Deci, este sau nu este titlu executoriu e-factura validata si sigilata de finante?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura poate fi titlu execuoriu? razvan79vl razvan79vl Buna seara! Urmare a modificarii articolului 641 din noul cod de procedura civila prin OUG 1/2016 [b] \" Art. 641. Înscrisurile sub semnătură privată sunt ... (vezi toată discuția)
Titlu executoriu Leonte123 Leonte123 Buna Ziua Am împrumutat de o cunoștința o suma de bani ai am încheiat in contract se împrumut cu ipoteca imobiliară garantat cu un imobil ce valorează ... (vezi toată discuția)
Se poate cere incuviintarea executarii silite la o hotarare data in prima instanta, cu drept de apel? Adrian_MG Adrian_MG Se poate cere incuviintarea executarii silite la o hotarare data in prima instanta, cu drept de apel, dupa procedura veche? De mentionat este faptul ca ... (vezi toată discuția)