Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Suntem 3 frati, cu nume diferite desi avem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Suntem 3 frati, cu nume diferite desi avem aceeasi ...

Buna ziua!

Suntem 3 frati, cu nume diferite desi avem aceeasi parinti naturali, decedati. Unul dintre noi are numele corect, ROTARU, ceilalti doi BUCUR- ROTARU - din greseala starii civile, fiindu-ne atasate numele Bucur după o poreclă. La dezbaterea mostenirii ne-am confruntat cu fratele nostru cu nume corect, acesta deținând actele originale ale parintilor decedati. Pentru succesiune, trebuie sa ne schimbam actele de nastere, dar fratele nostru nu vrea sa ne dea originalele. Ce putem face in această situație? Va multumesc mult pentru ajutor!
Dezbateti moștenirea în instanță.
Putem cere un duplicat al actului de deces de la starea civila, daca numele nostru este gresit, dar suntem trecuti in anexa 24? N-ar ajuta foarte mult!
Multumesc!
Da, de principiu, puteri obține un duplicat. Asta dacă functionarul respectiv nu va refuza pe motiv de nume și de calitate fata de defunct.
Totuși, dacă a fost o eroare a celor de la stare civilă, în toți acești ani, de ce ați stat cu actele asa și nu le-ati corectat?