Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am o întrebare referitor la concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am o întrebare referitor la concediul maternal,deoarece ...

Buna ziua!
Am o întrebare referitor la concediul maternal,deoarece nu am născut la termenul prescris şi nu a rămas cele 42 de zile obligatorii postnatal. Angajatorul unde lucrez si urmează să preiau munca sugerează că trebuie să plătesc zilele respective( pentru 3 zile) Este legal? Cum se poate rezolva această problema?
ana-cer, moderator
Buna ziua,
Din ce inteleg... puteti opta pentru concediu de odihna sau fara plata pentru zilele respective...
Daca ati primit banii pe ele... consider ca ar trebui returnati...
Mai multe detalii in link-ul de mai jos
[ link extern ]

Reveniti la munca sau ramaneti in Concediu pentru crestere copl, cei 2 ani...?
Ionut.ion, utilizator
Despre ce zile este vorba?
In luna acesta mi se termina concediul de cresterea copilului iar angajatorul acuma a sesizat prolema aceasta si mi-a zis ca sunt nevoit sa platesc in jur de 2000 de lei pentru trei zile descoperite. Intrebarea mea ar fi oare cine este responsabil si daca trebuie sa platesc aceata suma in aceast caz?
Multumesc frumos anticipat pentru ajutor!
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Din ce inteleg... puteti opta pentru concediu de odihna sau fara plata pentru zilele respective...
Daca ati primit banii pe ele... consider ca ar trebui returnati...
Mai multe detalii in link-ul de mai jos
[ link extern ]

Reveniti la munca sau ramaneti in Concediu pentru crestere copl, cei 2 ani...?

Ce sa platiti ?

Cum figurati in pontaj in acele zile?

p.s.
Nu mai reveniti cu acelasi mesaj de mai multe ori ...
Nu se intelege despre ce zile descoperite vorbiti. Spuneti clar ce v-a transmis angajatorul.