avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am o întrebare referitor la concediul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am o întrebare referitor la concediul maternal,deoarece ...

Buna ziua!
Am o întrebare referitor la concediul maternal,deoarece nu am născut la termenul prescris şi nu a rămas cele 42 de zile obligatorii postnatal. Angajatorul unde lucrez si urmează să preiau munca sugerează că trebuie să plătesc zilele respective( pentru 3 zile) Este legal? Cum se poate rezolva această problema?
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2023
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 20:24, 3 Martie 2023
Buna ziua,
Din ce inteleg... puteti opta pentru concediu de odihna sau fara plata pentru zilele respective...
Daca ati primit banii pe ele... consider ca ar trebui returnati...
Mai multe detalii in link-ul de mai jos
[ link extern ]

Reveniti la munca sau ramaneti in Concediu pentru crestere copl, cei 2 ani...?
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2023
Ionut.ion, utilizator
Despre ce zile este vorba?
In luna acesta mi se termina concediul de cresterea copilului iar angajatorul acuma a sesizat prolema aceasta si mi-a zis ca sunt nevoit sa platesc in jur de 2000 de lei pentru trei zile descoperite. Intrebarea mea ar fi oare cine este responsabil si daca trebuie sa platesc aceata suma in aceast caz?
Multumesc frumos anticipat pentru ajutor!
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Din ce inteleg... puteti opta pentru concediu de odihna sau fara plata pentru zilele respective...
Daca ati primit banii pe ele... consider ca ar trebui returnati...
Mai multe detalii in link-ul de mai jos
[ link extern ]

Reveniti la munca sau ramaneti in Concediu pentru crestere copl, cei 2 ani...?

Ce sa platiti ?

Cum figurati in pontaj in acele zile?

p.s.
Nu mai reveniti cu acelasi mesaj de mai multe ori ...
Nu se intelege despre ce zile descoperite vorbiti. Spuneti clar ce v-a transmis angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori să știu care este regula beneficierii concediului ... loreleil23 loreleil23 Buna ziua, as dori să știu care este regula beneficierii concediului maternal și după naștere și până când se poate lua sau renunța in favoarea ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal dupa nastere? iulia_viorica iulia_viorica In cazul in care va sta sotul in concediul pentru cresterea copilului mama mai are dreptul la concediu de risc maternal dupa nastere, asa cum prevede art.10 ... (vezi toată discuția)
Ccc si lucru Eandrea31 Eandrea31 Buna. In 31 octombrie implineste copilul meu 2 anisori si daca vrea sa ma intorc la lucru inainte de 2 luni trebuie sa iasa sotul in co cediul de cresterea ... (vezi toată discuția)