avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Demersuri deces malpraxis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Demersuri deces malpraxis

Fratele meu a decedat în anul 2015 iar eu am sesizat Colegiul medicilor pentru malpraxis, ceea ce nu s-a dovedit (din punctul lor de vedere). In paralel, serviciul de investigatii criminale au deschis un dosar, iar azi mi s-au comunicat faptul că există un Raport de expertiza medico-legala pt. stabilirea existentei vreunei culpe medicale. In raport se confirmă faptul că deși a existat recomandarea radiologului privind efectuarea unei investigații medicale suplimentare aceasta nu a fost făcută dar menționează și faptul că nu există dovezi privind faptul că punerea unui diagnostic mai rapid, nu ar fi dus la decesul fratelui meu. Ce demersuri pot face in continuare? Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2023
Marcel2017, utilizator
Cel mai probabil, ocurorul va da pe dosar - neinceperea urmaririi penale, avand la baza raportul de expertiza medico-legala. Daca deschideti o actiune in civil, nu vad sa obtineti alta hotarare.
Pe ce va bazați? Mulțumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Cel mai probabil, ocurorul va da pe dosar - neinceperea urmaririi penale, avand la baza raportul de expertiza medico-legala. Daca deschideti o actiune in civil, nu vad sa obtineti alta hotarare.

Citez din mesajul dvs. "... In raport se confirmă faptul că deși a existat recomandarea radiologului privind efectuarea unei investigații medicale suplimentare aceasta nu a fost făcută dar menționează și faptul că nu există dovezi privind faptul că punerea unui diagnostic mai rapid, nu ar fi dus la decesul fratelui meu...."
Orice individ are dreptul la viață și orice pacient are dreptul la cel mai bun tratament. Iar în situația dată când un infarct intestinal este tratat că o indigestie, consider că sunt multe semne de întrebare. Mulțumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Citez din mesajul dvs. "... In raport se confirmă faptul că deși a existat recomandarea radiologului privind efectuarea unei investigații medicale suplimentare aceasta nu a fost făcută dar menționează și faptul că nu există dovezi privind faptul că punerea unui diagnostic mai rapid, nu ar fi dus la decesul fratelui meu...."

Daca examinarea simptomelor respective nu-i spunea ca e vorba de infarct intestinal unui medic bun, atunci nu poate fi vorba de malpraxis. Mai ales daca a fost vorba de un spital studentesc, in care majoritatea cazurilor de boala sunt produse de faptul ca pacientul bause prea mult in seara anterioara.

Este vorba daca un medic rezonabil, actionand spre binele pacientului, date fiind limitarile de timp, bani, personal si alte resurse, plus prioritizarea (triajul) cazurilor urgente efectuata euristic in prealabil, ar fi pus diagnosticul corect si salvator.

Medicul nu e Dumnezeu sa le stie pe toate.
Ultima modificare: Luni, 20 Martie 2023
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caz de malpraxis medical galcsb galcsb Iata cazul: O ruda din familie (30 de ani) naste prin cezariana.Dupa ce iese din spital cu bebe,la o saptamana are dureri in zona abdominala,colici ... (vezi toată discuția)
Malpraxis geoclau2304 geoclau2304 Exista vreo specializare medicala in care nu pot fi acuzata de malpraxis? (vezi toată discuția)
Malpraxis machiavelli machiavelli Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Tatal meu a fost timp de 10 ani pensionat pe caz de boala (TBC), decizie revizuibila (anual trebuia sa fie ... (vezi toată discuția)