avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua am permisu suspendat pe 90 de zile am primit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua am permisu suspendat pe 90 de zile am primit si amenda ...

Buna ziua am permisu suspendat pe 90 de zile am primit si amenda si am avut o alcolemie de 1,09 si am condus cu 122 km ora si era limita de 50 ce se intampla ma puteti ajuta plus ca foaia aia cu alcolemie scria 0,09 si a modificat si a pus 1,09 de ce este normal
Ultima modificare: Luni, 3 Aprilie 2023
,
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 16:59, 3 Aprilie 2023


Olteanu Irina a scris:

Buna ziua am permisu suspendat pe 90 de zile am primit si amenda si am avut o alcolemie de 1,09 si am condus cu 122 km ora si era limita de 50 ce se intampla ma puteti ajuta plus ca pe foaia aceea care mia dato politaiu cu alcolemie era 0,09 si tot de el e modificata si a pus 1
adica 1,09


Cred ca va inselati, aveti dosar de urmarire penala:
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]
Daca in aerul expirat ati avut 1,09, atunci in singe iese cam dublu.

Suspendarea de 90 de zile si amenda sunt de la viteza. Desi in lege scrie ca ar fi 120 de zile.
Articolul 102
(4) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
a) depășirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic;
[ link extern ]

Nu ar strica, totusi, sa va ginditi deja sa angajati un avocat, cel putin pentru partea penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost depistat la volan cu o alcolemie de 1.20 in sange duoa ... Cristofer123 Cristofer123 Am fost depistat la volan cu o alcolemie de 1.20 in sange duoa recoltarea probelor , dar nu mi-au suspendat permisul ! (vezi toată discuția)
Bună ziua ,imi puteti si mie la ce consecințe ma incadrez ? Stan Constantin68 Stan Constantin68 In seara 31 05 2019 am fost oprit de un echipaj de politie si aveam o alcoolemie de 0,52 in aer pur expirat ,iar la probele de sange cu 0,82 ...nu am ... (vezi toată discuția)