Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Articolul 2 din Legea ordinii si liniștii publice din ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Articolul 2 din Legea ordinii si liniștii publice din 91.,referitor ...

Articolul 2 din Legea ordinii si liniștii publice din 91.,referitorXccomune. S-a reglementat legic la monitorul oficial 744 din 2022 iulie
VioletaGH, utilizator
Legea nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice - actualizata
[ link extern ]

In iulie 2022, au fost aceste modificari...
14) imprimarea de însemne, înscrieri, desene sau imagini, fără drept, prin orice mijloace, pe pereții clădirilor, pe garduri sau pe obiecte de folosință comună aflate în locuri publice, precum și deteriorarea prin orice mijloc a acestora;
(la 24-08-2022, Punctul 14) din Articolul 2 a fost modificat de Punctul 1, Articolul I din LEGEA nr. 260 din 21 iulie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 744 din 25 iulie 2022 )

14^1) dezlipirea sau distrugerea, fără drept, a reclamelor, anunțurilor și afișelor legal amplasate în locuri anume destinate;
(la 24-08-2022, Articolul 2 a fost completat de Punctul 2, Articolul I din LEGEA nr. 260 din 21 iulie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 744 din 25 iulie 2022 )

plus

Prin DECIZIA CURȚII CONSTITUȚIONALE nr. 368 din 5 iulie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1146 din 29 noiembrie 2022, s-a admis excepția de neconstituționalitate, constatându-se că sintagma „în mediul urban“ din cuprinsul art. 2 pct. 27) din Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice este neconstituțională.

Conform art. 147 alin. (1) din CONSTITUȚIA ROMÂNIEI, republicată în MONITORUL OFICIAL nr. 767 din 31 octombrie 2003, dispozițiile din legile și ordonanțele în vigoare, precum și cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituționale, își încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curții Constituționale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstițutionale cu dispozițiile Constituției. Pe durata acestui termen, dispozițiile constatate ca fiind neconstițutionale sunt suspendate de drept.

Prin urmare, în intervalul 29 noiembrie 2022 - 12 ianuarie 2023, sintagma „în mediul urban“ din cuprinsul art. 2 pct. 27) din Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, a fost suspendată de drept, încetându-și efectele juridice începând cu data 13 ianuarie 2023, întrucât legiuitorul nu a intervenit pentru modificarea prevederilor atacate.
A fost suspendata doar sintagma "in mediul urban" sau tot punctul 27)? Incerc sa aflu daca politia poate acum amenda pe cineva care asculta muzica prin boxe instalate in curte in mediul rural.