Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare Redobândire permis Buna ziua, As dorii sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare Redobândire permis Buna ziua, As dorii sa anulez permisul ...

Anulare Redobândire permis
Buna ziua,

As dorii sa anulez permisul deoarece o mașină nu mai este viabilă in situația mea actuala.
Si aș dorii sa dau școală de șoferi pe categoria A, deoarece un scooter ar funcționa mult mai bine in raport cu toate conditiile. Și bănuiesc că trebuie anulată redobândirea/permisul.
Am avut o tamponare ușoară într-o parcare, dar a fost suspendat permisul pentru că n-am acordat prioritate.

Nu știu exact cum sa procedez sa anulez.
jianu81, utilizator
Nu va incurca cu nimic nici actualul pemis, puteti conduce si mopede cu el, categoria AM :
a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h;
Daca vreti ceva mai mult, dati pentru alt permis:
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
Pai încă nu l-am redobândit și nu vad motivul sa mai dau redobândirea. Voiam sa fac cumva sa scap de acest pas

latka a scris:

Nu va incurca cu nimic nici actualul pemis, puteti conduce si mopede cu el, categoria AM :
a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h;
Daca vreti ceva mai mult, dati pentru alt permis:
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

jianu81 a scris:

Pai încă nu l-am redobândit și nu vad motivul sa mai dau redobândirea. Voiam sa fac cumva sa scap de acest pas prin anularea totala a permisului de conducere

latka a scris:

Nu va incurca cu nimic nici actualul pemis, puteti conduce si mopede cu el, categoria AM :
a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h;
Daca vreti ceva mai mult, dati pentru alt permis:
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

Nu intelegeti un lucru, un nou permis e util doar atunci cind adaugati o categorie. Faceti cursul respectiv, daca doriti A1 sau A2 si nu AM si veti solicita unul nou, cel vechi nu va mai fi de folos, va trebui sa-l predati, sau, daca mai e inca la ei, ramine acolo. Dar pe cel nou va aparea si categoria B.
Pai problema este că n-am dat redobândirea încă. Daca dau de categoria A și îmi vine un permis nou, o sa vina automat cu B chit că n-am dat redobândirea pentru B)

latka a scris:

Nu intelegeti un lucru, un nou permis e util doar atunci cind adaugati o categorie. Faceti cursul respectiv, daca doriti A1 sau A2 si nu AM si veti solicita unul nou, cel vechi nu va mai fi de folos, va trebui sa-l predati, sau, daca mai e inca la ei, ramine acolo. Dar pe cel nou va aparea si categoria B.