avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare Redobândire permis Buna ziua, As dorii sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare Redobândire permis Buna ziua, As dorii sa anulez permisul ...

Anulare Redobândire permis
Buna ziua,

As dorii sa anulez permisul deoarece o mașină nu mai este viabilă in situația mea actuala.
Si aș dorii sa dau școală de șoferi pe categoria A, deoarece un scooter ar funcționa mult mai bine in raport cu toate conditiile. Și bănuiesc că trebuie anulată redobândirea/permisul.
Am avut o tamponare ușoară într-o parcare, dar a fost suspendat permisul pentru că n-am acordat prioritate.

Nu știu exact cum sa procedez sa anulez.
Ultima modificare: Luni, 15 Mai 2023
jianu81, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:54, 18 Mai 2023
Ce treaba are redobindirea ?!? Categoria ati luat-o prin examen, nu vi-o suspenda nimeni, vi s-a suspendt acum doar dreptul de circulatie, indiferent de cite categorii sunt trecute pe permis. Ati fost sanctionat pentru incalcarea unei reguli de circulatie, nu pentru o "regula de categorie".
Ultima modificare: Miercuri, 17 Mai 2023
latka, utilizator
Și asta înseamnă că de exemplu, daca dau alta categorie, de ex A, îmi revine dreptul de a conduce în circulație ? Și automat și permisul de B?

latka a scris:

Ce treaba are redobindirea ?!? Categoria ati luat-o prin examen, nu vi-o suspenda nimeni, vi s-a suspendt acum doar dreptul de circulatie, indiferent de cite categorii sunt trecute pe permis. Ati fost sanctionat pentru incalcarea unei reguli de circulatie, nu pentru o "regula de categorie".

Chiar nu pricepeti ? Nu va revine dreptul decit dupa ce ispasiti suspendarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua , am nevoie de un raspuns urgent. in urma cu cateva ... Alexandra_Ma Alexandra_Ma Buna ziua , am nevoie de un raspuns urgent. In urma cu cateva zile mi a fost deschis dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat B . Nu sunt româncă, ... (vezi toată discuția)
Scuter 125 Tony49 Tony49 Buna ziua,as dori sa stiu din punct de vedere legal pot conduce un scuter de 125 cc. Cu permisul de categoria B?Au mai fost antecedente în judecată?Va intreb ... (vezi toată discuția)