Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul contributii pfa norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul contributii pfa norma de venit

BUNA ZIUA.
DETIN UN PFA (NORMA DE VENIT) NORMA ESTE DE 36.000 LEI .
SUNT ANGAJAT SI IN ALTA PARTE CU NORMA INTREAGA SI AM REDUCERE LA PLATA NORMEI DE 50% .
PT PLATA CAS SI CASS CALCULEZ VALOAREA DE 18.000LEI, 36000 LEI SAU SE CALCULEAZA LA VALOAREA INCASATA IN ANUL 2023 ?
george-neagu, moderator
la norma ajustata ....de 18.000 lei .

Prin urmare CAS nu se datoreaza fiind sub 12 salarii si CASS se datoreaza la plafonul de 6 salarii (18.000) adica 1800 lei.
va multumesc frumos !