avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul contributii pfa norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul contributii pfa norma de venit

BUNA ZIUA.
DETIN UN PFA (NORMA DE VENIT) NORMA ESTE DE 36.000 LEI .
SUNT ANGAJAT SI IN ALTA PARTE CU NORMA INTREAGA SI AM REDUCERE LA PLATA NORMEI DE 50% .
PT PLATA CAS SI CASS CALCULEZ VALOAREA DE 18.000LEI, 36000 LEI SAU SE CALCULEAZA LA VALOAREA INCASATA IN ANUL 2023 ?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Mai 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Rusu88.rusu88@gmail.com , utilizator 16:26, 24 Mai 2023
la norma ajustata ....de 18.000 lei .

Prin urmare CAS nu se datoreaza fiind sub 12 salarii si CASS se datoreaza la plafonul de 6 salarii (18.000) adica 1800 lei.
va multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa + alte venituri. in ce conditii platesc si cas? pokka pokka 1. Anul viitor daca norma de venit va fi peste plafonul de 36000 ron dar eu fiind salariat, acesta se reduce cu 40% si va fi sub plafon, atunci ce suma se ia ... (vezi toată discuția)
Taxele la anaf pentru pfa infiintat in timpul anului. leonardvlad leonardvlad Buna ziua! As avea cateva intrebari legate de taxele la ANAF pentru PFA infiintat in timpul anului. PFA-ul meu este infiintat in data de 19.04.2022 la ... (vezi toată discuția)
Cas si cass pentru 2023 la pfa norma de venit mircea.nedelcu mircea.nedelcu Se va plati CAS si CASS pentru 2023 la un PFA cu norma de venit daca persoana respectiva nu are alte venituri in decat cele generate de PFA dar care sunt in ... (vezi toată discuția)