Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua dacă am un bebeluș de 3 luni și mergem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua dacă am un bebeluș de 3 luni și mergem la un notar ...

Bună ziua dacă am un bebeluș de 3 luni și mergem la un notar să-l lăsăm an grija bunicilor câteva luni se poate ?
trebuie anuntati cei de la dgaspc daca ambii parinti plecati si il lasati la bunici.
Art. 104. -
(1) Părintele care exercită singur autoritatea părintească sau la care locuieşte copilul, care urmează să plece la muncă în străinătate, are obligaţia de a notifica această intenţie serviciului public de asistenţă socială de la domiciliu, cu minimum 40 de zile înainte de a părăsi ţara.

(2) Notificarea va conţine, în mod obligatoriu, desemnarea persoanei care se ocupă de întreţinerea copilului pe perioada absenţei părinţilor sau tutorelui, după caz.

(3) Confirmarea persoanei în întreţinerea căreia va rămâne copilul se efectuează de către instanţa de tutelă, în conformitate cu prevederile prezentei legi.

(4) Dispoziţiile prezentului articol sunt aplicabile şi tutorelui, precum şi în cazul în care ambii părinţi urmează să plece la muncă într-un alt stat.
gi-jane2, moderator