Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prin Decizia ÎCCJ (Complet RIL) nr. 11/2017 (M. Of. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prin Decizia ÎCCJ (Complet RIL) nr. 11/2017 (M. Of. nr. 750/19.09.2017): ...

Prin Decizia ÎCCJ (Complet RIL) nr. 11/2017 (M. Of. nr. 750/19.09.2017): Art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice se statua cum ca “ În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate. “ Ulterior , in decembrie 2022 apare Legea nr. 335 / 7.12.2022 care modifica OUG 195 / 2002 [ ARTICOL UNIC :
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. La articolul 39, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 39
(1) La solicitarea poliției rutiere sau a poliției locale, proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice acesteia, în termenul indicat în cuprinsul solicitării, datele de identificare ale persoanei căreia ia încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice. Poliția locală poate solicita aceste date de identificare numai în legătură cu exercitarea competențelor în domeniul circulației pe drumurile publice.
2. La articolul 102 alineatul (1), punctul 14 se modifică și va avea următorul cuprins:
14. nerespectarea de către proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul a obligației de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliției rutiere sau poliției locale, după caz, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzute la art. 39;
3. La articolul 105, punctul 10 se modifică și va avea următorul cuprins:
10. nerespectarea obligației de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliției rutiere sau poliției locale, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzute la art. 39;
4. La articolul 109, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 109
(1) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier sau de către polițistul local, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră. Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor de către polițistul local se fac cu respectarea dispozițiilor Legii poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare. ] .
Stiind ca Deciziile ICCJ au caracter obligatoriu , cum se aplica in acest moment prevederile Deciziei nr.11 / 2017 versus Legea 335 / 2022 avand in vedere ca " se bat cap in cap " ? Caz concret , Politia Locala solicita printr-o instiintare lasata pe parbriz informatii despre conducatorul unui autovehicul care a parcat " ilegal " ! Care este textul de lege aplicabil in aceasta situatie ? Multumesc .
Se aplica în sensul ca la o solicitare trimisă proprietarului masinii conform art. 39 din Oug 195/2002, de către poliția locală ( deci nu o foaie în parbriz) acel proprietar va fi amendat drastic, conform ultimelor modificări, fără posibilitatea de a mai achita jumătate din minim. Decizia respectivă a ICCJ pică.
Stiind ca Deciziile ICCJ au caracter obligatoriu , cum se aplica in acest moment prevederile Deciziei nr.11 / 2017 versus Legea 335 / 2022 avand in vedere ca " se bat cap in cap " ?

Deciziile ÎCCJ au caracter obligatoriu, într-adevăr, însă pentru cazurile în care legislația în vigoare e interpretată diferit de instanțe. Acum nu mai e cazul - Codul rutier a fost modificat și este clar:

Aveți mai multe detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_613...
Legea 335/2022, ce se va aplica din 11 decembrie 2022, vizează, de fapt, modificarea Codului rutier (OUG 195/2002) și va obliga proprietarii de mașini să dea detalii privind șoferul, în cazul în care le împrumută, și polițiștilor locali, nu doar celor de la rutieră, așa cum e acum.

Dacă vor ignora solicitările poliției, indiferent dacă vorbim despre cea locală sau cea rutieră, proprietarii de mașini vor putea primi amenzi din clasa a patra de sancțiuni, adică între nouă și 20 de puncte-amendă. Ținând cont de faptul că punctul-amendă are valoarea de 145 de lei, sancțiunile vor putea ajunge la sume cuprinse între 1.305 și 2.900 de lei. În cazul mașinilor înmatriculate pe numele unei firme, amenzile vor putea ajunge până la 14.500 de lei (clasa a V-a de sancțiuni - între 21 și 100 de puncte-amendă).

În acest caz, al refuzului furnizării de informații despre șofer, amenda va putea fi aplicată atât de polițiști rutieri, cât și de cei locali. E important de amintit aici că, potrivit schimbărilor apărute la Codul rutier în prima parte a anului, amenzile pentru această abatere trebuie achitate integral, adică lor nu li se aplică regula plății a jumătate din minimul amenzii în cel mult 15 zile.

Adică exact ce v-a spus deja colegul.
Manuela Rășină, administrator