Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare

Hotararea nr. 1028/2006 din 09.08.2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate in munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran ve vizualizare prevede la art. 16:
Protectia ochilor sia vederii lucratorilor poate fi asigurata din punctul de vedere al costurilor in cadrul sistemului national de sanatate, in conformitate cu legislatia in vigoare.
INTREBARI:
Care sunt legile in vigoare precizate mai sus ?
Cui ne adresam pentru acoperirea costurilor pentru ochelari - Medicului de familie sau Angajatorului ?
1. L 319/2006 legea securitatii si sanatatii in munca
2. angajatorul, dar doar pt. acele probleme care pot aparea la ochi datorita ecranelor de comp. Ar fia bsurd sa imi plateasca angajatorul miopia ce o am de la 3 ani
O rugaminte va adresez :) Luminati-ma, daca aveti cunostinta, cu privire la existenta, sau nu, a vreunui spor de lucru pe calculator. Tot incerc sa dau de vreun act normativ care sa reglementeze acest aspect dar n-am gasit. Exista sau nu un asemenea spor? Poate fi asociat, in cazul in care nu exista reglementat, cu vreun alt spor? Multumesc anticipat.
sporul de lucru cu calculatorul = spor de ecran....este evidentiat in Contractul Colectiv de Munca la Nivel National...de asemenea, este prevazut si in contractele colective de munca la nivel de ramura .....sau de intreprindere ( aici depinde ce si cum a negociat sindicatul cu angajatorul )...este minim 5%..
Puteti preciza mai exact ? - Capitol, Articol, etc. din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National

sporul de lucru cu calculatorul = spor de ecran....este evidentiat in Contractul Colectiv de Munca la Nivel National...de asemenea, este prevazut si in contractele colective de munca la nivel de ramura .....sau de intreprindere ( aici depinde ce si cum a negociat sindicatul cu angajatorul )...este minim 5%..