Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Este obligatoriu sa iti schimbi adresa in buletin cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Este obligatoriu sa iti schimbi adresa in buletin cu adresa pe ...

Este obligatoriu sa iti schimbi adresa in buletin cu adresa locuintei pe care ai inchiriat-o sau poti ramane cu o adresa pe care ai avut-o inainte . La ce foloseste cartea de identitate atunci?
dubick, utilizator
Puteți să rămâneți cu adresa din buletin.
Deci este posibil sa poti inchiria mai mult decat un apartament pt folosinta si ramai cu adresa din buletin la care nu mai locuiesti.
Este obligatoriu să-ți pui cel puțin viza de flotant pe buletin, la adresa unde locuiești mai mult de 15 zile.
Este un paragraf de lege care spune asta? Chiriasul locuieste de 3 ani in apartament si nu si-a pus viza de flotant inca ptca are viza in alt spatiu.
Legea 162/2023, stabilește acum, la articolul 39, că “persoanele care, din diferite motive, locuiesc la alte adrese decât cea din actul de identitate sunt obligate să solicite la serviciul public comunitar de evidență a persoanelor schimbarea domiciliului sau înscrierea mențiunii privind stabilirea reședinței în termen de 15 zile de la mutare și să ceară înscrierea în cartea de imobil”.

Cei ce nu respectă regula amintită riscă să primească, de la persoane împuternicite din cadrul serviciilor publice comunitare de evidență a persoanelor sau de la polițiști, amenzi cuprinse între 40 și 80 de lei.