Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara În situaţia în care un tată divorţat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara În situaţia în care un tată divorţat în urmă ...

Bună seara
În situaţia în care un tată divorţat în urmă cu mulţi ani, cere prin instanţă obligarea mamei să trimită copilul comun, conceput în timpul căsătoriei, la test ADN, întrucât vrea să se convingă dacă el e tatăl, există temei legal?
Da poate introduce actiune in tagada paternitatii in temeiul art 429 Cciv. Testul va fi facut cu toti 3- mama , tata si copil.
Mulţumesc, d-na avocat. Copilul e născut în 2006, în timpul căsătoriei. şi până acum, tati nu şi-a pus problema că n-ar fi el tatăl biologic al copilului; acum, a introdus o acţiune de suplinire consimţământ al mamei,pentru a duce minorul la test. Mai ai am o întrebare: minorul mai mare de 16 ani nu are dreptul să-şi exprime părerea?
Are dreptul de a fi ascultat in toate demersurile care il privesc insa nu se va putea opune acestui test fiind vorba despre a i stabili cu adevarat filiatia corecta.

Doar de a pretinde daune ulterior, daca demersul se dovedeste a fi abuziv si ii provoaca traume.