avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poprire pusa unei persoane asociat în firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poprire pusa unei persoane asociat în firma

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca o poprire pusa unei persoane fizice(retinere salariala in urma unei hotarari judecatoresti) ar afecta aceea persoana fizica in cazul in care aceasta ar fi si asociat (50%) al unui SRL
Mai exact as vrea sa stiu daca am infiintat o societate comerciala in forma unui SRL si nu sunt unic asociat si nici Administrator, daca poprirea pe care o am mi-ar crea probleme si in firma. Contul firmei blocat, etc...?

Va multumesc si va doresc o seara buna in continuare!
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:21, 5 Iunie 2024
Se poate pune poprire pe dividendele încasate de asociat din firma. Conturile firmei nu se blochează.

mihaidrm a scris:

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca o poprire pusa unei persoane fizice(retinere salariala in urma unei hotarari judecatoresti) ar afecta aceea persoana fizica in cazul in care aceasta ar fi si asociat (50%) al unui SRL
Mai exact as vrea sa stiu daca am infiintat o societate comerciala in forma unui SRL si nu sunt unic asociat si nici Administrator, daca poprirea pe care o am mi-ar crea probleme si in firma. Contul firmei blocat, etc...?

Va multumesc si va doresc o seara buna in continuare!

Dacă sunteți datornic ca persoana fizică, dividentele realizate din profitul firmei vor fi reținute de creditor prin executorul judecătoresc.
Conturile firmei nu vor fi blocate, ci dor dividendele debitorului vor fi reținute.
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2023
Dapix, utilizator
Aveti idee daca poate fi suspendata activitatea firmei cu o astfel de poprire? Dividentele nu au fost retrase iar in momentul de fata firma merge in pierdere, insa toate taxele la stat sunt achitate si contabilitatea este la zi.
Multumesc anticipat
Dividendele debitorului trebuie virate către executorul judecătoresc.
Dacă virați la timp dividendele, activitatea firmei nu va fi afectată.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Iunie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pf. vs. poprire pj joker75 joker75 Buna ziua! As vrea sa stiu daca o poprire pusa unei persoane fizice(retinere salariala in urma unei hotarari judecatoresti) ar afecta aceea persoana fizica in ... (vezi toată discuția)
Poprire cont - srl justme2019 justme2019 Buna ziua. Doresc sa imi infiintez un SRL (unde sa fiu administrator, fara angajati) ,dar am poprire pe conturile mele de persoana fizica de la un executor ... (vezi toată discuția)
Executare silita pauldany pauldany Buna ziua.Am doua sentinte de executare silita pentru doua credite de nevoi personale fara garantii ssu ipoteci. Nu am nimic inca pe numele meu ce ar putea fi ... (vezi toată discuția)