Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Condițiile menționate în Art. 7, lit. C din ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Condițiile menționate în Art. 7, lit. C din Metodologia de ...

CONDIȚII DISCRIMINATORII IN ACORDAREA BURSELOR
Condițiile menționate în
Art. 7, lit. C din Metodologia de acordare a burselor, cu referire la clasa a IX-a, sunt discriminatorii nerespectand egalitatea în drepturi sau aplicarea tratamentelor neegale ?????
Clasa a IX-a este singura apreciată după un examen la două materii și nu după activitatea din anul anterior.
Singurii elevi cu o medie anuală între 9,50 și 10 care au rămas fără burse sunt cei de clasa a IX-a, de la Liceele bune care nu se încadrează în primii 30%.
Apreciz orice parere din partea unui specialist!
Angela Man, utilizator
Art.7 lit. c se refera la bursa de merit ... 30% din elevii fiecărei clase a IX-a dintr-o unitate de învățământ preuniversitar, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere în învățământul liceal sau profesional; în situația în care prin aplicarea procentului de 30% nu sunt cuprinși toți elevii cu medii de admitere mai mari sau egale cu 9,50, lista va fi extinsă pentru a-i cuprinde și pe aceștia;

Sigur la asta va referiti ca nu se mentioneaza in lege ce spuneti dvs.?

Cornel Vasile a scris:

Art.7 lit. c se refera la bursa de merit ... 30% din elevii fiecărei clase a IX-a dintr-o unitate de învățământ preuniversitar, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere în învățământul liceal sau profesional; în situația în care prin aplicarea procentului de 30% nu sunt cuprinși toți elevii cu medii de admitere mai mari sau egale cu 9,50, lista va fi extinsă pentru a-i cuprinde și pe aceștia;

Sigur la asta va referiti ca nu se mentioneaza in lege ce spuneti dvs.?

Da, aici vad problema.
Clasa a IX-a are conditii diferite pentru acordarea bursei, in comparatie cu toate celelalte clase. V-XII.
Clasa a IX - a este apreciata după media la examenul de evaluare, examen la 2 materii iar celalalte clase sunt apreciate după media anuala anterioară. In felul acesta multi elevi din clasa a IX-a, cu media anuala peste 9,50 au ramas fără burse.
In restul claselor toți elevii cu media mai mare de 9,50 primesc burse.