Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imi puteti da un sfat va rog?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imi puteti da un sfat va rog?

prietenul meu detine o minibodega de 16 ani pe un teren al statului.Acum 16 ani terenul i-a fost dat in concesiune dar aceasta a expirat de mai multi ani.Ce demersuri ar putea sa faca pt a intra in proprietatea terenului?sunt sanse?precizez ca terenul era intr-o stare critica de fapt o groapa de gunoi .in toti acesti ani el a transfotrmat acest loc cat si imprejurimile lui intr-un loc foarte curat si ingrijit.va rog mult sa imi raspundetidaca se poate sa obtina proprietatea terenului si daca faptul ca se afla acolo de 16 ani il poate ajuta in vreun fel.astept raspuns de la specialisti.mersi mult
OTI26, utilizator
depinde daca terenul este in proprietate publica sau privata statului. Daca-i proprietate publica atunci nu are nici o sansa.
Eu banuies c ca e vb. de celalalt tip de proprietate. In acest caz .. pentru a intra in proprietatea terenului .. atunci sunt 2 cai principale :
1. act juridic de transmitere a proprietatii (contr. vanzare, schimb etc)
2. uzucapiune ( trebuie sa aiba o posesie utila si neviciata asupra terenului .. comportandu-se ca un adevarat proprietar timp de 30 de ani). Perioada cat a avut contract de concesiune nu intra in calcul.

Verifica daca in contr. de concesiune nu e inclusa vreo clauza care sa prevada ca la sf. termenului de concesiune ... contractul sa se prelungeasca automat prin continuarea posesiei de catre concesionar ... daca concedentul (primaria) nu isi exprima in scris vointa de a nu mai continua contr.
MERSI PT RASPUNS GAVRIL
Ca regula, contractele de concesiune au ca obiect un bun ce apartine domeniului public al statului, care e inalienabil, adica nu poate fi instrainat prin contracte de vanzare cumparare.