Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala, pragul inregistrarii ptr. ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala, pragul inregistrarii ptr. TVA.

Am infiintat de curand o intreprindere individuala, activitatea principala sunt servicii editoriale catre personane fizice din afara EU. Cand este necesara trecerea la TVA:
- la plafonul de 10.000 Euro
- la depasirea cifrei de afaceri de 300.000 RON.
Colaborarile nu sunt pe baza unui contract, clientii sunt persoane fizice.
Cheltuilelile necesare activitatii sunt facute in Romania.
verty, utilizator
Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a) C.fisc. , a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 88.500 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 300.000 lei, poate aplica scutirea de taxă.
Nu am depasit acest prag. Sunt la inceput de drum.
Intrebarea mea este: daca in situatia in care prestez servicii ptr. clienti persoane fizice din fara Comunitatii Europene, neplatitori de TVA, colaborari sporadice (nu exista un contract) este nevoie sa fiu platitor de TVA.
Sunt organizat in forma unei Intreprinderi Individuale, toate cheltuielile sunt platite in Romania.