Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP expirat la intrarea în România
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP expirat la intrarea în România

Bună ziua tuturor, nu sunt sigur dacă s-a mai discutat de recent pe acest subiect, dar am o nelămurire. Mi-a expirat ITP-ul la autoturism, în acest moment mă aflu în Italia. Aici nu am posibilitatea de a face ITP-ul din cauză numerelor românești. Dacă mă întorc în țară cu ITP-ul expirat, la ce contravenții trebuie să mă aștept din partea politiei de frontieră? Se rețin actele mașinii sau cazuri de genul? Vă mulțumesc anticipat tuturor celor care vor să se implice cu o explicație pentru problema mea.
Chemi platforma la graniță, urci mașina pe platformă și o duci la ITP.
E cea mai sigură opțiune!
Mașinii fără ITP i se suspendă înmatricularea, amenda ajunge la 5800 de lei, polițistul de frontieră are competențe în domeniul circulației rutiere în punctul de trecere a frontierei.
eugenoctavian1968, utilizator