Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În perioada 2011-2015 ,în baza Legii nr.119/2010 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În perioada 2011-2015 ,în baza Legii nr.119/2010 pensiile militare ...

În perioada 2011-2015 ,în baza Legii nr.119/2010 pensiile militare au devenit contributive ,dând posibilitate in baza art.107 din Legea nr.263/2010 privind pensiile publice, celor care au realizat stagii de cotizare in sistemul public ,sa aducă stagiile în vederea recalculării pensiei militare în plata.Dupa apariția Legii nr.223/2015 privind pensiile militare de stat, și a Ordinului comun nr.M25 semnat de miniștri și directorii instituțiilor din S.N.O.P.S.N, ordin prin care s-a aprobat metodogia de recalculare a pensiilor militare ,sa capturat ,în decizia de pensie, perioadele de contributivitate în sistemul public, fără posibilitatea de a fi valorificate la valoarea punctului de pensie,
Cum pot pot adresa acțiuni în constatare împotriva MAp.N la tribunale în circumscripția cărora se afla domiciliul pensionarul militar, in vederea separării stagiilor de cotizare din sistemul public de perioada din serviciu ca militar?
Impotriva MApN , Curtea de Apel este competenta in prima instanta.

Cererile îndreptate împotriva statului, autorităţilor şi instituţiilor centrale sau locale, precum şi a altor persoane juridice de drept public pot fi introduse la instanţa de la domiciliul sau sediul reclamantului ori la instanţa de la sediul pârâtului.