Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Fonduri in BVC pentru plata salariilor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Fonduri in BVC pentru plata salariilor

Societatea nu mai detine fonduri in BVC pentru plata salariilor personalului in luna decembrie 2023.
Cum se pot inregistra contabil datoriile societatii fata de salariati reprezentand drepturi salariale confom CIM ?
Cum se pot achita in legalitate aceste datorii din Bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul 2024 ?
george-neagu, moderator
salariile neachitate sunt deja inregistrate ca datorii ale firmei in contul 421- Personal remuneratii datorate , fiind cont de pasiv ( datorii ) .