avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Fonduri in BVC pentru plata salariilor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Fonduri in BVC pentru plata salariilor

Societatea nu mai detine fonduri in BVC pentru plata salariilor personalului in luna decembrie 2023.
Cum se pot inregistra contabil datoriile societatii fata de salariati reprezentand drepturi salariale confom CIM ?
Cum se pot achita in legalitate aceste datorii din Bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul 2024 ?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 02:11, 23 Ianuarie 2024
salariile neachitate sunt deja inregistrate ca datorii ale firmei in contul 421- Personal remuneratii datorate , fiind cont de pasiv ( datorii ) .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza chenzina 1 si 2 in contabilitate? bayramovici bayramovici AM DE INREGISTRAT IN CONTABILITATE SALARIILE AFERENTE LUNII OCT. PE CE DATA INREG FORMULELE?CAND SI CUM INREG PLATA CHENZINEI 1 DIN OCTOMBRIE? 641=421 FD ... (vezi toată discuția)
Norme de aplicare legea 118/2010 brio brio Daca am inteles bine,normele de aplicare ale lg.118/2010 se aplica doar personalului prev la art 3 din lege. Eu tot nu inteleg cum se face aceasta ... (vezi toată discuția)
Salarii neridicate niko79 niko79 Buna ziua! Am avut o salariata care nu s-a mai prezentat la serviciu si nu si-a luat nici salariul. Este corect sa fac inregistrarea 421=426? Multumesc (vezi toată discuția)