avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am semnat un antecontract apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am semnat un antecontract apartament

Bună ziua
Mă poate ajută cineva?
Am semnat un antecontract în decembrie 2021 și am și achitat un avans de 65000 euro din cei 80000 euro valoare apartamentului (de 80 m) cu tva si parcare inclusă ; iar în iulie 2022 o alta rata de 12000 euro și în decembrie 2022 ultima rata de 3000 când am luat și apartamentul în primire. Dar nu să mers la notar deoarece un era făcută recepria blocului și cadastrul cu intabularea.
Așadar să convenit să ne întâlnim în august 2024 pentru actele finale.
Dar acum 2 zile am fost contactat de către se constructor să ne întâlnim la notar pentru semnatul actelor deoarece a crescut tva-ul iar în august 2024 dacă le semnam va fi de plătit diferența de tva.
Dar eu înțeleg din lege ca doar dacă depășesc suma de 600000 Ron și suprafața de 120 mp.
Va rog să îmi explicat dacă cumva eu intru. În nouă lege. Este prima proprietate care o voi avea în poses. Va Mulțumesc!
Eduard
Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:36, 30 Noiembrie 2023
Daca nu se depaeste 600.000 lei cota de TVA la final in 2024 va fi 9% . Daca se depaseste 600.000 va fi 19%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota de tva la vanzare apartament ionutlascu1993 ionutlascu1993 Salutare, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA. In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata ... (vezi toată discuția)
Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Tva cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19% migacio migacio Buna ziua. Am o intrebare legata de imobiliare si noul cod fiscal (aplicabil de la 1 ianuarie 2023). Am urmatorul scenariu: -in 2018 s-a achizitionat un ... (vezi toată discuția)