Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solicitare date conducator auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solicitare date conducator auto

Buna ziua,
Am gasit pe 11.12 2023 in cutia postala un PV de inmanare/afisare a solicitarii si o "Solicitare date de identificare" pentru o parcare neregulamentara din data de 16 august 2023 ca sa furnizez Politiei Locale datele soferului.
Hartiile nu mi-au fost inmanate personal, in PV la "Predarea s-a efectuat catre..." este o liniuta.
PV este intocmit de Politist local plus un martor.
Avand in vedere ca a trecut ceva timp de la parcare si ca nu mi s-a inmanat pe semnatura PV ce consecinte sunt daca ignor hartiile respective? (cutia postala a fost sparta acum ceva timp si se deschide fara cheie, puteam chiar sa nu gasesc hartiile acolo).

Multumesc
Vi se va intocmi un PV de contraventie pentru necomunicarea acelor date, amenda este intre 9 si 20 de puncte amenda si nu se poate plati la jumatate din minim. Veti primi acel PV de contraventie comunicat conform OG 2/2001.
1 punct amenda =145 RON
Datele ce trebuie comunicate se gasesc la art. 39 din OUG 195/2002, iar sanctiunea e prevazuta de art. 102 al.1, pct.14,, interdictia de a plati la jumatate din minim e prevazuta de art. 109^1.
[ link extern ]
latka, moderator
Se poate intocmi PV de contraventie chiar daca eu teoretic nu am primit instiintarile?
Daca s-au pus in cutia postala se considera ca am semnat de primire?
Cum n-ați primit, nu ați scris dvs. ca ați primit o solicitare de date privind șoferul mașinii?
Dacă nu răspundeți la această solicitare vi se va întocmi un proces verbal de contravenție pentru această contravenție, de necomunicare.
Citiți cu atenție articolele din OUG 195/2002, amenda va fi consistentă, v-am dat link-ul.

guestgii a scris:

Se poate intocmi PV de contraventie chiar daca eu teoretic nu am primit instiintarile?
Daca s-au pus in cutia postala se considera ca am semnat de primire?

latka, moderator
Poate intelege cineva ce vreau sa zic: nu mi le-a inmanat nimeni, nu am semnat nimic, le-am gasit in cutia postala care e sparta, dar eu pot sustine ca nu le-am gasit.
Pot considera ca nu le-am primit sau se considera ca si cum am semnat de primire daca cineva le-a lasat acolo?
Sa spunem ca nu-mi verific cutia postala sau cineva le-a luat de acolo, am mai patit.
Se face in acest caz PV?
Sper ca am explicat bine.
Nu ati inteles, pentru ca nu cititi textul legii.
Acea solicitare de date de identificare nu se inmineaza cu semnatura, se comunica prin posta.
Daca nu raspundeti solicitarii, se va intocmi acel PV , pentru sanctionarea necomunicarii datelor :
Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
14. nerespectarea de către proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul a obligației de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliției rutiere sau poliției locale, după caz, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzute la art. 39;

Nu intereseaza pe nimeni ca nu va reparati cutia.
Ce ati primit dvs. nu e un proces verbal de contraventie si nu se va intocmi unul pentru parcare neregulamentara, ci unul pentru incalcarea art. 39 din OUG 195/2002.
latka, moderator