Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Am gasit afisat un PV pe numele meu cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Am gasit afisat un PV pe numele meu cu amenda de 9 ...

Buna ziua. Am gasit afisat un PV pe numele meu cu amenda de 9 puncte pentru necomunicare persoana care a condus autoturismul. Ideea e ca eu n am primit nicio hartie in care sa mi SE ceara acest lucru. Hartia nu trebuia trimisa cu confirmare de primire? Adica cum demonstreaza ei ca eu am primit hartia? As vrea sa contest procesul verbal dar nu stiu care este temeiul legal. Multumesc
Termenul este de 15 zile de la data consemnată în PV. Plângerea o depuneți la judecătoria de care aparțineți. Temeiul legal este tocmai faptul ca nu vi s-a comunicat de către poliție vreo cerere de date, conform art. 39 din Oug 195/2002.
latka, moderator
VA multumesc

latka a scris:

Termenul este de 15 zile de la data consemnată în PV. Plângerea o depuneți la judecătoria de care aparțineți. Temeiul legal este tocmai faptul ca nu vi s-a comunicat de către poliție vreo cerere de date, conform art. 39 din Oug 195/2002.

Am citit acum articolul. Acolo scrie doar ca sunt obligata sa comunic datele. In schimb, n am gasit niciunde obligatia LOR de a comunica aceasta hartie. Adica ei pot lasa oriunde (lipit de usa, in cutia postala etc) fara o confirmare din partea mea ca am si primit o?

latka a scris:

Termenul este de 15 zile de la data consemnată în PV. Plângerea o depuneți la judecătoria de care aparțineți. Temeiul legal este tocmai faptul ca nu vi s-a comunicat de către poliție vreo cerere de date, conform art. 39 din Oug 195/2002.

Nu, politia trimite prin posta o astfel de comunicare, in care cere datele de identificare ale soferului. Plicul se inmineaza la posta, prin semnatura, in cutia postala ajung avize de informare despre existenta acelui plic. Termenul de pastrare la posta e de 10 zile.
latka, moderator
Perfect, multumesc. Nu am primit de la posta niciun aviz

latka a scris:

Nu, politia trimite prin posta o astfel de comunicare, in care cere datele de identificare ale soferului. Plicul se inmineaza la posta, prin semnatura, in cutia postala ajung avize de informare despre existenta acelui plic. Termenul de pastrare la posta e de 10 zile.