Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca sunt angajat si platesc contributii la sanatate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca sunt angajat si platesc contributii la sanatate de ce mai ...

Daca sunt angajat si platesc contributii la sanatate de ce mai trebuie sa platesc aceleasi contributii si la veniturile din contractul de inchiriere pe care il am? Este normal? Eu il consider ca o dubla impozitare.
Multumesc
Nu e dubla impozitare ..nu se impoziteaza acelasi venit ..
Pai, daca o persoana plateste o taxa catre aceeasi institutie de doua ori cum se numeste?
Nu exista o scutire ceva?
acidor67, utilizator
V-am explicat nu este dubla impozitare . Dubla impunere fiscala reprezinta supunerea directa la impozit a aceleiasi materii impozabile .

Tratamentul fiscal al veniturilor din cedarea folosinței bunurilor urmare modificărilor legislative introduse prin Ordonanța Guvernului nr. 16/2022
[ link extern ]
Nu plătiți dublu impozit, plătiți impozit pentru alt venit, adică pe o altă afacere impozabilă. Deci plătiți impozit corect. Orice venit separat trebuie impozitat separat.
Dapix, utilizator