Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... \'\'Varsta la data pensionarii\'\' este schimbata in 2 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

''Varsta la data pensionarii'' este schimbata in 2 decizii succesive ...

''Varsta la data pensionarii'' este schimbata in 2 decizii succesive ale Casei de Pensii.!
In decizia de pensionare din dec. 2011 cand am iesit cu pensie anticipata. am avut la capitolul D urmatoarele
1. Varsta la data pensionarii 63 ani 6 luni
2. varsta standard de pensionare in sistemul public 64 ani 4 luni.
3..Nu se aplica e in sistem militar
4. Varsta de pensionare pentru limita de varsta 64 ani 4 luni.
5. Numarul lunilor de anticipare 10, Diminuarea = 0,75x10= 7,5%
E. Stagiul complet de cotizare 33 ani 8 luni
G 1 Puncte total realizate 67,0911
2.. Punctaj mediu anual 1,9928
In a doua decizie primita cand am ajuns la limita de varsta dec.2012 s-au schimbat datele.
D. 1.Varsta la data pensionarii 64 ani 6 luni (s-a schimbat)
2.. varsta standard de pensionare 64 ani 4 luni a ramas
3. Nu se aplica
4. reducerea varstei standard pentru conditii speciale 1 an 6 luni
E stagiul complet de cotizare 33 ani 8 luni
G.1 Numar total de puncte realizate 73,50565
2. Punctaj mediu anual 2,18334
Din anexa la aceasta decizie gasesc ca s-a adaugat punctaj pana la 2,07748 cu perioadele asimilate si din valorificarea grupei de munca pana la 2,18334.
A treia decizie din 2014 imi aplica indicele de corectie 1,12 la punctajul de 1,99281..
De ce nu cel de 2,07748 la limita de varsta?. Cel cu valorificarea grupei s-a realizat cu un an mai tarziu, cand am adus documentul obtinut intr-un proces colectiv, dupa data deschiderii dosarului de pensionare anticipata.
Ma deruteaza ca a schimbat varsta la data pensionarii dar indicele de corectie de mai tarziu s-a aplicat pentru punctul de pensie la pensionarea anticipata. Oricum perioadele asimilate cu punctajul corespunzator erau cunoscute cu un an in urma.
ion +, utilizator
Un amanunt interesant de stiut. Initial in 2014 am primit un indice de corectie 1,06 aplicat la punctajul 2,18334!!! de 0,131 inainte de OUG 113/2013. Dupa aplicare ordonantei 113/2013 am primit un indice de corectie de 1.12 aplicat la punctajul initial de iesire la pensie anticipata, 1,99281, de 0,23914. Au reglat situatia asa 2,31434-0,131 +0,29314 = 2,42248 ramas in plata..

ion +
Spune:Varsta la data pensionarii'' este schimbata in 2 decizii succesive ale Casei de Pensii
(1)La data pensionarii anticipate aveati o varsta.
(2)La data trecerii la limita de varsta aveati alta varsta.
E OK observatia, din punctul meu de vedere eu vreau sa stiu care punctaj afecteaza indicele de corectie 1,12? Cel de la varsta de 63 ani si 6 luni 1,99821 cand am iesit cu pensie anticipata, sau cel la limita de varsta de 64 ani si 6 luni adica 2,07748? Mai ales ca indicele initial de corectie 1,06 a fost aplicat punctajului de 2,18334!! si apoi rectificata cu un indice de 1,12 la punctajul tot de la punctajul de 1,99821. Aici este cheia aplicarii indicelui de corectie. Daca ieseam la limita de varsta punctajul era 2,07748 si corectia de 1.12 s-ar fi inmultit intre ele. rezultand un punctaj de 2,32677.
Cel valabil(indicele)la data primei deschideri de drepturi.
Multumesc.