Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna ziua, Am scris si publicat o carte de psihologie ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna ziua, Am scris si publicat o carte de psihologie la o editura ...

Buna ziua,
Am scris si publicat o carte de psihologie la o editura din Bucuresti. Urmeaza sa mai editez inca una, insa la o alta editura. Sunt singurul autor. Va rog sa ma indrumati unde trebuie sa ma adresez pentru inregistrarea dreptului de autor (pentru o creatie literara de acest gen) si ce am de facut in acest sens. Precizez ca pentru editarea cartii , am semnat un contract de prestari servicii cu editura. Va multumesc!
Drepturile de autor nu necesită o înregistrare specială. Acestea se nasc ”automat” din momentul creării unei opere, indiferent de forma ei.
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic
mai intai ca o carte de psihologie nu e o creatie literara, e o carte stiintifica/ tehnica, dupa mine. dar sa depasim.
in al doilea rand, dreptul este al autorului si nu al editorului. nu sunteti autoarea? faceti si munca editorului?
contractele de prestari servicii nu prea pot fi invocate ca izvoare de drepturi de autor. mai cititi contractul o data, poate impreuna cu un specialist in proprietate intelectuala.

MIHAELA THEODORA POPESCU a scris:

Buna ziua,
Am scris si publicat o carte de psihologie la o editura din Bucuresti. Urmeaza sa mai editez inca una, insa la o alta editura. Sunt singurul autor. Va rog sa ma indrumati unde trebuie sa ma adresez pentru inregistrarea dreptului de autor (pentru o creatie literara de acest gen) si ce am de facut in acest sens. Precizez ca pentru editarea cartii , am semnat un contract de prestari servicii cu editura. Va multumesc!

adriandimitriu, utilizator