avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se merita sa ies la pensie anticipat fiind din zona ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se merita sa ies la pensie anticipat fiind din zona defavorizata? ...

Se merita sa ies la pensie anticipat fiind din zona defavorizata? Sunt din Ploiesti si peste 1 luna implinesc 63 de ani. Stagiu de cotizare 37 ani. Care ar fi avantajele si dezavantajele. Profesie inginer, facultate la zi 5 ani (absolvita 1986) + 1 an armata.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:18, 12 Ianuarie 2024
Facultatea și armata intră în cei 37 ani de stagiu ?
Armata si facultatea sunt in afara celor 37 ani de stagiu de cotizare, din 1986, de cand am absolvit facultatea. Armata a fost facuta inainte de inceperea facultatii.
Daca nu aveti motive care sa va forteze sa va pensionati , eu cred ca este mai bine sa mai lucrati pana la implinirea vrstei standard.
Motive:
Veti mai castiga 2 puncte pe stabilitate.
Daca va deschideti la 60 ani pe actuala lege in calculul pensiei nu va intra facultatea si nici armata.
Influienta indicelui de corectie va disparea de la prima recalculare(01/09/2024).
Diferenta intre stagiul complet de acum de 35 ani si 25 de ani de pe legea 360/2023 este de 40%.
25x140=35
Decizia totusi va apartine d-voastra.
Ultima modificare: Vineri, 12 Ianuarie 2024
Carp Mircea, utilizator
Ok. Dar daca ies acum la pensie anticipat (la 63 de ani), prima recalculare va fi la implinirea varstei standard de pensionare. Diferenta intre stagiul complet de acum si cel de pe legea 360/2023 este de 40% si acopera indicele de corectie. Ramane doar avantajul celor 2 puncte de stabilitate.

Prima recalculare va fi pe legea 360/2023 la 01/09/2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare situatia actuala: 35 ani si 4 luni perioada contributiva ... somon somon pensionare Situatia actuala: 35 ani si 4 luni perioada contributiva 5 ani facultate la zi, 9 luni armata (perioade de cotizare, asimilate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am o nelamurire : la implinirea varstei de 60 de ani, ... icostin66 icostin66 Buna ziua. Am o nelamurire : la implinirea varstei de 60 de ani, un barbat poate iesi la pensie limita de varsta daca are o perioada de cotizare de 35 + 5 ... (vezi toată discuția)
Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca deschid ... adamgeo adamgeo Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca deschid pe legea 263/2010 dreptul la pensie anticipata partial avand 40 ani si 7 luni contributivitate o ... (vezi toată discuția)